haslo

Szlak Zbójników Karpackich to szlak etniczny

„SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH” oparty o historię, legendy, mity i podania upamiętnia: sławnych karpackich harnasi, halnych hetmanów, zbójników, „chłopców", „dobrych chłopców", „zbijaków", „siuhaji" (Karpaty Zachodnie), „czarnych chłopców" (Karpaty Wschodnie), „opryszków”,  „pustaków”, „wesołych chłopców”, „hodnych chłopców”, „łedinów”, „chłopców zza buka”, „śwarnych chłopców”, „rycerzy czarnej nocy”, „rycerzy dróg”, beskidników, bieszczadników, spisaków, rozbójników, hultajów, ludzi swawolnych, hajdamaków, hajduków, lasowych junaków, raubritterów, polowacy i raubsztyców, koniokradów, kobiety – zbójnice, Husytów, Łemków, Bojków, Hucułów, Rusinów, Tatarów, węgierskich kowbojów, pusztuńskich kowboi – Csikoci, Czabanów (pasterzy), Sabatów, Mołojców, Kuruców, pandurów, galicyjskich górali i inne grupy górali karpackich, którzy są potomkami plemion wołoskich, którzy grasowali na przestrzeni prawie 400 lat w Karpatach.

 

 

CZYM JEST TURYSTYKA ETNICZNA / ETNOTURYSTYKA? 

Pojmanie Janosika w karczmie w Valaskiej Dubovej

W dobie globalizacji dzisiejsza turystyka zaczyna przybierać trochę innego znaczenia. Jej główną cechą nie jest już tylko wypoczynek, czy mniej lub bardziej intensywne zwiedzanie. Coraz więcej turystów poszukuje bezpośredniego, zwyczajnego kontaktu z codziennym życiem ludzi, wśród których przebywają. Nie wystarcza im już zwiedzanie, spanie w luksusowych hotelach, czy jeżdżenie od jednego zabytku do drugiego. Takim właśnie turystom proponujemy nasze autorskie programy turystyki kulturowej i przygodowej, które polegają na kilkudniowym pobycie w jednej ze wspólnot zbójeckich na Mitycznym Łuku Karpat. Jest to świetna okazja aby dotknąć, posmakować i zobaczyć prawdziwych zbójników z bliska.

Turystyka etniczna to nic innego jak wyjazdy mające na celu poznanie grup społecznych odmiennych kulturowo (m.in. potomków Bojków, Łemków, Rusinów, Hucułów, Kozaków, dawnych plemion wołoskich).

Etnoturystyka posiada pewne cechy agroturystyki i odbywa sie na odwzorowanej, charakterystycznej dla danej grupy etnicznej bazie w plenerze wiejskim oraz jest naśladownictwem zasad i sposobu życia, ubioru w ramach obrzędu i kultury danej grupy etnicznej np. Łemkowie, Bojkowie, Huculi, Wołosi.

Turystyka etniczna ostatnio jest coraz bardziej modna, zwłaszcza dzięki projektowi SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH.

Obecnie odrodzenie narodowe stało się odrodzeniem wielu ciekawych grup etnicznych jak np.: Łemkowie, Bojkowie, Huculi itd.

Etnoturysta, który przebywa w gospodarstwie etnograficznym poza zaspokajaniem podstawowych świadczeń uczy sie dodatkowo kultury danej społeczności i to jest ten markowy wielowarstwowy produkt tego gospodarstwa lub siedliska. Wielowarstwowy ponieważ oprócz nauki oryginalnego sposobu wyżywienia i noclegu, nakłada szereg innych obowiązków jak np. wyprodukowanie (uszycie) własnego stroju odpowiedniego dla danej grupy etnicznej czy historyczno etnograficznej (bron, zbroje, meble itp.) Nauka języka np. łemkowskiego, rumuńskiego jest tu produktem jak zarówno obyczaju jak i obrzędu. Co ciekawe – zbójnicy mieli swój sposób porozumiewania się! Jeśli chcesz nauczyć się języka karpackich zbójników – tzw. Języka złodziejskiego zapraszamy właśnie Ciebie na Zbójnicki Szlak.

Podróże etniczne, turystyka etniczna – jeszcze 8-10 lat temu wydawały się być zjawiskiem nie do powiązanania z Polską.

Coraz powszechniejsze w naszym kraju stają się wycieczki podczas których nauczyć się można tradycyjnego wypiekania chleba, robienia tradycyjnych potraw, m.in. specjałów zbójnickich. Dużym zainteresowaniem cieszą się zbójnickie warsztaty tematyczne podczas których nauczyć się można wielu zagadnień związanych ze zbójnictwem karpackim.

Turystyka etniczna jest jednym z rodzajów turystyki, która pozwala nam na poznanie odmiennych kultur – np. kultury zbójników karpackich, warstw oraz społeczności etnicznych. Oczywiście turystyka tego rodzaju należy bezpośrednio do turystyki poznawczej. Już sama nazwa może nam poprawnie pomóc oraz wskazać odpowiednią charakterystykę tego rodzaju podróżowania. Etniczność jest dziedziną, która zwiana jest ściśle z ludźmi oraz społeczeństwem. Tak więc, turyści uprawiający turystykę etniczną mają potrzeby związane z poznawaniem nowych ludzi, historii społeczności oraz odmiennych obyczajów kulturowych. Bardzo często turystyka etniczna jest mylona z turystyką kulturową. W tym przypadku nie poznajemy jedynie kulturowych aspektów ludności. Poznajemy cały dorobek historyczny, obyczaje oraz inne tego rodzaju aspekty, które są ściśle zwiane z etnicznością danego społeczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że bardzo duża liczba turystów uprawia tego rodzaju turystykę, która opiera się na poznawaniu etniczności ludzkości oraz odległego społeczeństwa. Na SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH poznacie Państwo nowy wymiar turystyki – turystyki kulturowej i etnicznej!

Zapraszamy na Zbójnicki Szlak!

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

joomla template 1.6
Loading...