haslo

Przebieg Szlaku Zbójników Karpackich

POLSKA

BESKID ŻYWIECKI

 

Karpackie krajobrazy

1. ŻYWIEC (ZAMEK KOMOROWSKICH WRAZ Z MUZEUM I IZBĄ ZBÓJNICKICH TORTUR, PAŁAC HABSBURGÓW, KATEDRA NMP, RYNEK, DZIELNIA RUDZA, KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA, PLAC TARGOWICA, GÓRA GROJEC 612 M.N.P.M., GÓRA BURGAŁOWSKA, IZBA REGIONALNA JACENTEGO IGNATOWICZA W DWORKU KĘPIŃSKICH, KINO JANOSIK, HALL RATUSZA MIEJSKIEGO PRZY RYNKU)
2. BABIA GÓRA 1725 M.N.P.M. (DIABLAK, CYL, ZBÓJNICKI WĄWÓZ, TABAKOWY CHODNIK, OPACZNE)
3. HALA ŚRUBITA – ŚRUBITA - LEŚNY, ŚCISŁY REZERWAT PRZYRODY NA TERENIE MIEJSCOWOŚCI RYCERKA GÓRNA W GMINIE RAJCZA, W POWIECIE ŻYWIECKIM
4. WIEŚ JELEŚNIA KOŁO ŻYWCA (STARA KARCZMA, KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA, UL. JALU KURKA)
5. ZBÓJNICKA KAPLICZKA WE WSI  KOSZARAWA (20 KILOMETRÓW OD ŻYWCA) PRZY ULICY ZBÓJNICKIEJ.
6. ZBÓJNICKI OBELISK WE WSI  NIELEDWIA W GMINIE MILÓWKA
7. GÓRA PILSKO - DRUGI PO BABIEJ GÓRZE CO DO WYSOKOŚCI MASYW GÓRSKI W BESKIDZIE ŻYWIECKIM  (1557 M N.P.M.) I HALA BUCZYNKA
8. GÓRA ROMANKA (1366 M.N.P.M.) CZYLI DAWNY ZBÓJECKI TANECZNIK LUB SYFON
9. WIEŚ RYCERKA GÓRNA (POMNIK HRABIEGO DE/LAVEUX) – LEŻY W MASYWIE WIELKIEJ RACZY, PRZY GRANICY ZE SŁOWACJĄ. SKŁADA SIĘ Z 61 ROZPROSZONYCH CZĘŚCI, ROZSIANYCH U PODNÓŻY I NA ZBOCZACH GÓR JAK NP. PRASZYWKA CZY BENDOSZKA ORAZ PRZEŁĘCZY JAK NP. PRZEGIBEK I INNYCH.
10.  ZBÓJNICKIE SOSNY W SOPOTNI WIELKIEJ – W GMINIE JELEŚNIA. SOPOTNIA WIELKA POŁOŻONA JEST W DOLINIE POTOKU O TEJ SAMEJ NAZWIE. WIEŚ OTACZAJĄ: PASMO ROMANKI OD ZACHODU, RYSIANKA OD PD-ZACH., PASMO PILSKA OD WSCHODU I POŁUDNIA. W OKOLICY ZNAJDUJE SIĘ KILKA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (M.IN. NA PILSKO, ROMANKĘ I RYSIANKĘ).
11. ORAWSKIE BORY NAD ZŁATNĄ – W GMINIE UJSOŁY.

 

12. WIEŚ ZŁATNA – ZŁATNA LEŻY NA PÓŁNOCNY WSCHÓD OD UJSOŁ, W DOLINIE POTOKU BYSTRA, NA WYSOKOŚCI OK. 750 M N.P.M.
13. ZBÓJNICKIE DOLINY NAD ZŁATNĄ
14. WIEŚ ZAWOJA (ZBÓJNICKA KAPLICZKA W ZAWOI POLICZNYM, STARA PLEBANIA PRZY KOŚCIELE W ZAWOI) - WIEŚ W POLSCE NAJWIĘKSZA POD WZGLĘDEM POWIERZCHNI, UWAŻANA JEST TAKŻE ZA NAJDŁUŻSZĄ POŁOŻONA W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM, W POWIECIE SUSKIM, W GMINIE ZAWOJA
15. WIEŚ SKAWICA - WIEŚ W GMINIE ZAWOJA, POWIAT SUSKI, WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
16. WIEŚ MILÓWKA – STARA CHAŁUPA I KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. WNIEBOWZIĘCIA NMP - SIEDZIBA GMINY MILÓWKA, LEŻĄCA W BESKIDZIE ŻYWIECKIM NAD RZEKĄ SOŁĄ
17. DAWNY KASZTEL WE WSI ŁODYGOWICE – W POWIECIE ŻYWIECKIM, SIEDZIBA GMINY ŁODYGOWICE.
18. WIEŚ RYCHWAŁD (SANKTUARIUM MARYJNE) W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE GILOWICE.
19. WIEŚ GILOWICE – KOŚCIÓŁ ŚW.ANDRZEJA APOSTOŁA I KOMANIA GÓRA KOŁO GILOWIC – W POWIECIE ŻYWIECKIM, SIEDZIBA GMINY GILOWICE.
20. HALA REDYKALNA – POLANA W BESKIDZIE ŻYWIECKIM POŁOŻONA NA POŁUDNIOWYCH STOKACH POD REDYKALNYM WIERCHEM (1146 M N.P.M.).
21. ALEJA ZBÓJNIKÓW WE WSI  WĘGIERSKA GÓRKA - W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE WĘGIERSKA GÓRKA.
22. CIĘCINA GÓRNA – TEREN POLA KEPMINGOWEGO NA KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ 3, 5 METROWA RZEŹBA ZBÓJNIKA BESKIDZKIEGO. CIĘCINA – WIEŚ POŁOŻONA W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE WĘGIERSKA GÓRKA.
23. WIEŚ KAMESZNICA (KAPLICA „NA GRAPIE”, WOJTASÓWKA, HALA MAGURKA, GÓRA FIEDOROWA JANOSKA) - WIEŚ SOŁECKA W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE MILÓWKA.
24. DAWNY TRAKT CESARSKI - GALICYJSKI CESARSKI SZLAK HANDLOWY, BUDOWANY OD 1772 DO 1785 PRZEZ AUSTRIĘ. PRZEBIEGA PRZEZ TERENY POWIATU ŻYWIECKIEGO.
25. WIEŚ SZARE – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE MILÓWKA.
26. WIEŚ RAJCZA – W GMINIE RAJCZA. GEOGRAFICZNIE POŁOŻONA JEST W BESKIDZIE ŻYWIECKIM, W GÓRNYM BIEGU SOŁY NA TRASIE LINII KOLEJOWEJ ŻYWIEC-ZWARDOŃ. W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE RAJCZY ZNAJDUJE SIĘ ŻYWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY. MIEJSCOWOŚĆ JEST SIEDZIBĄ GMINY RAJCZA.
27. SZCZYT MUŃCÓŁ –  (INACZEJ MUŃCZOŁ, MUŃCOŁ; 1165 M N.P.M.) MASYW POŁOŻONY W GRUPIE WIELKIEJ RACZY W BESKIDZIE ŻYWIECKIM, NA PÓŁNOC OD MASYWU WIELKIEJ RYCERZOWEJ, OD KTÓREGO ODDZIELONY JEST PRZEŁĘCZĄ KOTARZ (978 M N.P.M.).
28. WIEŚ KORBIELÓW I POLANA STUDENT NAD KORBIELOWEM – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE JELEŚNIA. POŁOŻONA W BESKIDZIE ŻYWIECKIM, 19 KM NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD ŻYWCA NAD RZEKĄ GLINNĄ (LEWY DOPŁYW KOSZARAWY).
29. WIEŚ ŁĘKAWICA – IZBA REGIONALNA JÓZEFA HULKI – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE ŁĘKAWICA, W KOTLINIE ŻYWIECKIEJ, U POŁUDNIOWEGO PODNÓŻA BESKIDU MAŁEGO.
30. CISIEC KOŁO WĘGIERSKIEJ GÓRKI - PRYWATNE MUZEUM JANA TALIKA – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE WĘGIERSKA GÓRKA. CISIEC LEŻĄCY W DOLINIE RZEKI SOŁY, Z SIEDZIBĄ GMINY ŁĄCZY TRAKT CESARSKI.
31. WIEŚ ŻABNICA – OPANIÓWKA - W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE WĘGIERSKA GÓRKA.
32. WIEŚ JUSZCZYNA KOŁO ŻYWCA – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE RADZIECHOWY-WIEPRZ.
33. WIEŚ RADZIECHOWY KOŁO ŻYWCA – W POWIECIE ŻYWIECKIM, W GMINIE RADZIECHOWY-WIEPRZ. PRZEZ WIEŚ PRZEPŁYWA POTOK WIEŚNIK.
34. KAPLICZKA NA RADZIECHOWSKIM DZIALE W HOROLNEJ – PRZYBĘDZA - WIEŚ W GMINIE RADZIECHOWY-WIEPRZ.
35. SZCZYT RACHOWIEC - (954 M N.P.M.) W GRUPIE WIELKIEJ RACZY. SZCZYT NIE JEST ZALESIONY, DLATEGO ROZPOŚCIERA SIĘ Z NIEGO WIDOK NA WIELKĄ RACZĘ, RYCERZOWĄ, BENDOSZKĘ WIELKĄ I MUŃCUŁ, A TAKŻE NA MAŁĄ FATRĘ.
36. SZCZYT ŻELEŹNICA – ZALESIONY SZCZYT W PAŚMIE ORAWSKO-PODHALAŃSKIM NIEDALEKO PODSZKLA I HARKABUZA. Z JEGO OKOLIC ROZCIĄGA SIĘ PANORAMA NA KOTLINĘ ORAWSKO-NOWOTARSKĄ, PODHALE I TATRY.
37. SZCZYT WIELKA RACZA – (1236 M N.P.M.) – NAJWYŻSZY SZCZYT GRUPY WIELKIEJ RACZY BESKIDU ŻYWIECKIEGO, NA GRANICY POLSKO-SŁOWACKIEJ, Z BEZLEŚNĄ PLATFORMĄ SZCZYTOWĄ, SKĄD ROZCIĄGA SIĘ SZEROKA PANORAMA GŁÓWNIE NA GÓRY SŁOWACKIE, Z CHARAKTERYSTYCZNĄ GRUPĄ MAŁEJ FATRY. SZCZYT JEST TEŻ NAJWIĘKSZĄ GÓRĄ BESKIDÓW KYSUCKICH (SŁOWACKIEJ CZĘŚCI BESKIDU ŻYWIECKIEGO).
38. SZCZYT PRUSÓW – (1010 M N.P.M.) - SZCZYT W GRUPIE GÓRSKIEJ PILSKA I ROMANKI. WZNOSI SIĘ W PÓŁNOCNO-ZACHODNIEJ CZĘŚCI TEJ GRUPY, STANOWIĄC WYRAŹNIE WYDZIELONY MASYW, OGRANICZANY OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU DOLINĄ POTOKU ŻABNICA, OD POŁUDNIA DOLINĄ MILOWSKIEGO POTOKU, A OD ZACHODU DOLINĄ SOŁY. MASYW PRUSOWA LEŻY NA TERENIE GMIN MILÓWKA (CZĘŚĆ POŁUDNIOWA) I WĘGIERSKA GÓRKA (CZĘŚĆ PÓŁNOCNA).
39. SZCZYT DŁUGI GROŃ KOŁO UJSÓŁ – CZĘŚĆ MIEJSCOWOŚCI
40. ŁABYSÓWKA – (ŁOBYSÓWKA, LABESÓWKA, PRZYSŁOP) – SZCZYT GÓRSKI WCHODZĄCY W SKŁAD MASYWU PILSKA, O WYSOKOŚCI 904 M N.P.M., POŁOŻONY NA TERENIE ŻYWIECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO W POBLIŻU PRZEŁĘCZY PRZYSŁOPY. ZBOCZA POROŚNIĘTE LASEM ŚWIERKOWYM. W CZĘŚCI SZCZYTOWEJ PRZEWAGA ŁĄK.
41. SZCZYT SZELUST LUB INACZEJ BESKID KRZYŻOWSKI, 923 M.N.P.M. - POŁOŻONY JEST NA GŁÓWNYM GRZBIECIE KARPACKIM. ZNAJDUJE SIĘ NAD MIEJSCOWOŚCIĄ KRZYŻÓWKI. STOKI ORAZ SZCZYT POROŚNIĘTE LASEM ŚWIERKOWYM. PRZEZ SZCZYT PRZEBIEGA GRANICA POLSKO-SŁOWACKA.
42. WIEŚ LIPOWA KOŁO ŻYWCA – W POWIECIE ŻYWIECKIM, SIEDZIBA GMINY LIPOWA.
43. SZCZYT BORACZY WIERCH (1244 M.N.P.M.) - JASKINIA PROĆPOKOWA DZIURA

 

70 MIEJSC W BESKIDZIE ŻYWIECKIM

 

POLSKA ORAWA

 

1. ORAWSKI PARK ETNOGRAFICZNY W ZUBRZYCY GÓRNEJ
2. KOŚCIÓŁ ŚW. ŁUKASZA EWANGELISTY W LIPNICY WIELKIEJ
3. KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY W CHYŻNYM
4. PODWILK
5. KOŚCIÓŁ SW. JANA CHRZCICIELA W ORAWCE

 

5 MIEJSC NA ORAWIE

 

BESKID ŚLĄSKI

 

1. BARANIA GÓRA, ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNO-PRZYRODNICZA
2. ONDRASZKOWA PIWNICA – OŚRODEK KTG PTTK PRZYSŁOP
3. KURLAWA CHATA KAWULOKÓW W ISTEBNEJ
4. KOŚCIÓŁ DOBREGO PASTERZA I CMENTARZ W ISTEBNEJ
5. GÓRA CZANTORIA
6. DWOREK ZOFII KOSSAK SZATKOWSKIEJ W GÓRKACH WIELKICH, CMENTARZ
7. PRZEŁĘCZ KUBALONKA I KOŚCIÓŁEK ŚW. KRZYŻA
8. JASKINIA W SZCZYCIE TRZY KOPCE
9. SZCZYT KLIMCZOK
10. SZCZYT SZYNDZIELNIA
11. MIKUSZOWICE (KOŚCIÓŁEK ŚW. BARBARY)
12. SZCZYT - OCHODZITA
13. SZCZYT KOCZY ZAMEK
14. STOŻEK WIELKI
15. WISŁA (CMENTARZ NA GRONICZKU, MUZEUM BESKIDZKIE, ENKLAWA BUDOWNICTWA DREWNIANEGO, CHATA KOCYANA, AMFITEATR)
16. ZAMEK SŁUKOWSKICH W BIELSKU BIAŁEJ
17. JASKINIA MALINOWSKA W MASYWIE SKRZYCZNEGO
18. DZIELNICA ISTEBNEJ OLECKI
19. TRZICATEK - TRÓJSTYK
20. JAWORZYNKA – MUZEUM NA GRAPIE
21. KONIAKÓW (BACÓWKA PIOTRKA KOHUTA, CHATA NA SZAŃCACH TADEUSZA RUCKIEGO, STARA KARCZMA )
22. SALMOPOL
23. BYSTRA ŚLĄSKA I KRAKOWSKA
24. SZCZYRK – ZBÓJNICKIE LIPY KOŁO KOŚCIOŁA ŚW. JAKUBA
25. MAŁA BARANIA LUB BIAŁOŻYCKI GROŃ (659 M N.P.M.)

 

36 MIEJSC W BESKIDZIE ŚLĄSKIM

 

TATRY I PODHALE

 

1. ZAKOPANE (MUZEUM TATRZAŃSKIE DR T. CHAŁUBIŃSKIEGO, CHAŁUPA GĄSIENICÓW SOBCZAKÓW, POMNIK SABAŁY, DOM SABAŁY NA KRZEPTÓWKACH, CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYSKU, KAPLICZKA ŚW. BENEDYKTA I ANDRZEJA KOŁO PĘKSOWEGO BRZYSKA, NOWY CMENTARZ, CHRAMCÓWKI, DROGA POD REGLAMI I KAPLICZKA BARTUSIA OBROCHTY, IZBA TWÓRCZA WŁADYSŁAWA BANIECKIEGO, IZBA TWÓRCZA EWELINY PĘKSOWEJ, MUZEUM KAROLA SZYMANOWSKIEGO, MUZEUM JANA KASPROWICZA, KUŹNICE, NĘDZÓW GRONIK, KOŚCIELISKA, DOLINA ZA BRAMKĄ, DROGA OSWALDA BALZERA)
2. KOŚCIÓŁ W SZAFLARACH
3. CHOCHOŁÓW (MUZEUM POWSTANIA CHOCHOŁOWSKIEGO)
4. LEŚNICZÓWKA W WITOWIE
5. CZARNY DUNAJEC
6. BIAŁY DUNAJEC
7. MURZASIHLE (SZKOŁA MALUNKU NA SZKLE W DOMU PAŃSTWA ŁUKASZCZYKÓW ORAZ KARCZMA U KUŹNIARA)
8. KAPLICZKA BLUMENFELDA W PORONINIE
9. BIAŁKA TATRZAŃSKA
10. SZCZYT MNICH KOŁO MORSKIEGO OKA
11. DOLINA KOŚCIELISKA (ZBÓJNICKIE OKNA, HALA PISANA, SKAŁA SOWA, ZBÓJNICKIE JASKINIE, BRAMA KRASZEWSKIEGO, RAPTAWICKA TURNIA, SMYTNIA, UPŁAZ, ZBÓJNICKIE OKNA W ORGANACH, OBŁAZKOWA JAMA, STARE KOŚCIELISKA, ZBÓJNICKA TURNIA, MOGIŁA ANDRZEJA MATEI, ZBÓJNICKIE STOŁY, KAPLICZKA W STARYCH KOŚCIELISKACH, KIRY, ŻLEB POD WYSRANKI, ZBÓJNICKA DOLINA, BRAMA KANTAKA, JASKINIA MROŹNA)
12. DOLINA CHOCHOŁOWSKA (POLANA CHOCHOŁOWSKA, POLANA HUCISKA, SIWA SKAŁA, SIWIAŃSKIE TURNIE, ZBÓJNICKA DZIURA, WYŻNIA POLANA JARZĄBCZA)
13. KERPCÓWKA W DOLINIE MAŁEJ ŁĄKI
14. DOLINA SKORUSZYNY I ZBÓJECKA JAMA
15. DOLINA KU DZIURZE
16. DOLINA BIAŁEGO
17. PRZEŁĘCZ TETMAJERA W TATRACH
18. POLANA KONDRATOWA
19. POLANA WAKSMUNDZKA
20. ZBÓJNICKI CHODNIK PRZEZ TOMANOWĄ NA CIEMNIAK
21. DOLINA GĄSIENICOWA
22. PRZEŁĘCZ IWANIACKA
23. SZPIGLASOWA PRZEŁĘCZ
24. KOSZYSTA
25. KOZIA PRZEŁĘCZ
26. GORYCZKOWE PRZEŁĘCZE
27. STAROROBICIAŃSKI WIERCH

 

70 MIEJSC W TATRACH, ZAKOPANEM I NA PODHALU

 

BESKID MAKOWSKI

 

1. LANCKORONA – RUINY ZAMKU NA GÓRZE LANCKOROŃSKIEJ
2. BARWAŁD GÓRNY I DOLNY
3. MYSIOROWA JAMA W ZAGÓRZU
4. ŁĘTOWNIA – KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW SZYMONA I JUDY TADEUSZA I PLEBANIA
5. MAKOWSKA GÓRA U STÓP MAKOWA PODHALAŃSKIEGO
6. SKANSEN KULTURY LUDOWEJ W SIDZINIE
7. PCIM
8. MĘDRALOWA – (TAKŻE WIELKI JAŁOWIEC, SŁOW. MODRÁLOVÁ) – SZCZYT O WYSOKOŚCI 1169 M, WEDŁUG REGIONALIZACJI POLSKI OPRACOWANEJ PRZEZ JERZEGO KONDRACKIEGO NALEŻĄCY DO BESKIDU MAKOWSKIEGO (PASMO PRZEDBABIOGÓRSKIE). NA MAPACH I W PRZEWODNIKACH TURYSTYCZNYCH CZASAMI (BŁĘDNIE) ZALICZANY JEST DO BESKIDU ŻYWIECKIEGO. PO STRONIE SŁOWACKIEJ SĄ TO ORAVSKÉ BESKYDY). MĘDRALOWA TO RÓWNOCZEŚNIE NAZWA ROZLEGŁEJ POLANY REGLOWEJ, POŁOŻONEJ NA PÓŁNOCNYCH STOKACH TEGO SZCZYTU – NAJCZĘŚCIEJ W FORMIE HALA MĘDRALOWA.
9. PRZEĘCZ GŁUCHACZKI – POŁOŻONA NA WYSOKOŚCI 830 M N.P.M. PRZEŁĘCZ POMIĘDZY MĘDRALOWĄ (1169 M N.P.M.) A JAWORZYNĄ (1047 M N.P.M.). WEDŁUG REGIONALIZACJI POLSKI OPRACOWANEJ PRZEZ JERZEGO KONDRACKIEGO JEST TO TAKŻE PRZEŁĘCZ POMIĘDZY BESKIDEM MAKOWSKIM DO KTÓREGO NALEŻY MĘDRALOWA, A BESKIDEM ŻYWIECKIM (ORAVSKÉ BESKYDY NA SŁOWACJI), DO KTÓREGO NALEŻY JAWORZYNA[1]. PRZEŁĘCZ ZNAJDUJE SIĘ NA GRANICY POLSKO-SŁOWACKIEJ. NA POLSKĄ STRONĘ W PÓŁNOCNO-ZACHODNIM KIERUNKU SPŁYWA SPOD PRZEŁĘCZY POTOK PRZYBYŁKA, PO SŁOWACKIEJ STRONIE ZAŚ POTOK JAŁOWIECKI (POLHORANKA).
10. OPACZNE – POLANA NA STOKU SZCZYTU JAŁOWIEC 1111 M.N.P.M. – PRZEŁĘCZ OPACZNE (879 M) – PRZEŁĘCZ W PAŚMIE JAŁOWIECKIM, KTÓRE WEDŁUG REGIONALIZACJI POLSKI OPRACOWANEJ PRZEZ JERZEGO KONDRACKIEGO NALEŻY DO BESKIDU MAKOWSKIEGO. NA MAPACH I W PRZEWODNIKACH TURYSTYCZNYCH CZASAMI ZALICZANE JEST DO BESKIDU ŻYWIECKIEGO. SCHRONISKO ZNAJDUJE SIĘ PRZY SZLAKU GRANIOWYM Z PRZEŁĘCZY KOLĘDÓWKI NA JAŁOWIEC (1110 M N.P.M). JEST POŁOŻONE NA STOSUNKOWO DUŻEJ WYSOKOŚCI, OTOCZONE GÓRSKIMI BUKOWO-SOSNOWYMI LASAMI ZALEGAJĄCYMI STROME, PÓŁNOCNO-WSCHODNIE ZBOCZA JAŁOWCA.

 

13 MIEJSC W BESKIDZIE MAKOWSKIM

 

BESKID WYSPOWY

 

1. DOBCZYCE - ZAMEK, KARCZMA NA ZBÓJU
2. SZUBIENICZA GÓRA NAD MYŚLENICAMI
3. WZGÓRZE TRUPIELEC NAD DOBCZYCAMI
4. WIEŚ JAZOWSKO I ZBÓJECKA JASKINIA POD SZCZYTEM GÓRY ŁYŻKA
5. LIMANOWA
6. WSIE ZBÓJNICKIE: MARCINKOWICE, KLĘCZANY, MĄCINA, PISARZOWA, MORDARKA, SIEKIERCZYNA, KASINA WIELKA, MSZANA DOLNA, SŁOPNICE, RUPNIÓW, KAMIENICA)
7. ZBÓJNICKA JASKINIA W MASYWIE JAWORZ KOŁO MĘCINY
8. GROTA ZBÓJNICKA NA ŁOPIENIU
9. MOGIELNICA (ZBÓJNICKI STÓŁ, JASKINIA - MARSZAŁKOWA STUDNIA NA POLANIE PORĘBA)
10. LUBOŃ WIELKI – GOŁOBORZE, JASKINIE DZIURAWE TURNIE
11. PRZEŁĘCZ PRZYSŁOPEK I POLANA BRZOSTEK
12. GÓRA JASIEŃ – POLANA SKALNE
13. GÓRA ŁOPIEŃ – JASKINIA ZBÓJECKA
14. SZCZYT ZEBALOWA

 

29 MIEJSC W BESKIDZIE WYSPOWYM

 

GORCE

 

1. DĘBNO PODHALAŃSKIE – ZBÓJNICKI KOŚCIÓŁEK ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
2. PIĄTKOWA GÓRA / RDZAWKA – ZBÓJNICKI KOŚCIÓŁEK ŚW. KRZYŻA
3. NOWY TARG – ZBÓJNICKI KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY, POMNIK WŁADYSŁAWA ORKANA
4. ŁYSA GÓRA KOŁO NOWEGO TARGU
5. SANKTUARIUM W LUDŹMIERZU I BORY
6. DWÓR TISCHNERA W ŁOPUSZNEJ I KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY I ŚW. ANTONIEGO OPATA
7. LUBOMIERZ (OS. SIARKOWE POD KRÓLEWSKĄ GÓRĄ)
8. RABKA (MUZEUM JANA FUDALI, MUZ. WŁADYSŁAWA ORKANA)
9. WSIE ZBÓJNICKIE: CICHE WIELKIE, KAMIENICA, DOBRA, KASINA WIELKA, MSZANA DOLNA, SIEKIERCZYNA, KLIKUSZOWA, OCHOTNICA GÓRNA I DOLNA, TYLMANOWA, GRYWAŁD
10. SZCZYT TURBACZ – HALA DŁUGA, POLANA STARE WIERCHY, POLANA WOLNICA, TURBACZYK)
11. OBIDOWA CZYLI DAWNA GÓRA RABUN I ŚREDNI WIERCH
12. SZCZYT JAWORZYNA KAMIENICKA (POLANA JAWORZYNA KAMIENICKA, KAPLICZKA BULANDY, ZBÓJNICKA JAMA LUB ZBÓJNICKA DZIURA – JASKINIA)
13. POLANA ŚREDNIAK, ZBÓJNICKI PLAC W PAŚMIE GORCA
14. ZBÓJECKA GÓRA I ZBORNIA
15. LUBAŃ W PAŚMIE LUBANIA (ZBÓJNICKIE DZIURY, ZBÓJNICKIE STOŁY)
16. BUCHOLOWY WIERCH NAD PORĘBĄ GÓRNĄ
17. PRZEŁĘCZ BOREK
18. POMNIK ORKANA W NIEDŹWIEDZIU
19. POLANA CENTYRZ NA ZBOCZACH WYSZNIEJ
20. SIENIAWSKA PRZEŁĘCZ
21. DOLINA RZEKI KAMIENICY
22. BORSUCZYNY – SZCZYT W PAŚMIE GORCA
23. SZCZYT KOPIENIEC I POLANA LIMIERZE
24. SZCZYT KUDŁOŃ (POLANA SIARKOWA, ZŁOTNICE, WYCHODNIA SKALNA KUDŁOŃSKI BACA)
25. SZCZYT MACIEJOWA  - ZBÓJNICKIE JASKINIE

 

50 MIEJSC W GORCACH

 

BESKID SĄDECKI

 

1. MUSZYNA – ZBÓJNICKA STUDNIA NA ZAMKU
2. RYTRO
3. PIWNICZNA ZDRÓJ
4. NOWY SĄCZ  - RATUSZ I KINO SOKÓŁ
5. SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY
6. SZCZYRZYC – KLASZTOR CYSTERSÓW
7. KRYNICA ZDRÓJ – GÓRA PARKOWA
8. MIEJSCOWOŚCI: ŁABOWA, WIES ŁOSIE, TYLICZ, MOCHNACZKA, WIEŚ ROGI – SKANSEN RZEŹBY MONUMENTALNEJ.
9. SZCZYT RADZIEJOWA 1262 M. N.P.M.
10. SZLAK POPRADU
11. PASMO JAWORZYNY KRYNICKIEJ, JASKINIA ZBÓJECKA I DIABELSKI KAMIEŃ
12. SZCZYT WIELKI ROGACZ
13. PRZEŁĘCZ TYLICKA

 

19 MIEJSC W BESKIDZIE SĄDECKIM

 

BESKID MAŁY

 

1. DWÓR EMILA ZEGADŁOWICZA W GORZENIU GÓRNYM
2. INWAŁD – KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. NMP I PLEBANIA
3. KOŚCIÓŁ W CZAŃCU
4. MAGURKA WILKOWICKA (SKAŁA CZAROWNIC, WIETRZNA DZIURA, SMOCZA JAMA, JASKINIA ZBÓJNIKÓW)
5. SZCZYT ROGACZ W PAŚMIE MAGURKI WILKOWICKIEJ
6. ZBÓJNICKA KAPLICZKA NA POGRANICZU WSI ROCZYNY - BRZEZINKA
7. SZCZYT ZŁOTA GÓRKA W BESKIDZIE ANDRYCHOWSKIM
8. WIEŚ RZYKI
9. STRACONKA KOŁO BIELSKA BIAŁA
10. ŚWINNA KOŁO ŻYWCA
11. TARGOSZÓW, ŻRÓDEŁKO ZIMNEJ WODY, SZCZYT SMREKOWICA, SZCZYT KLIMASKA, ZAPADLISKO ZBÓJECKIE
12. RUINY ZAMKU NA WOŁKU (BUJAKOWSKI GROŃ W MASYWIE HROBACZEJ ŁĄKI)
13. ZBÓJNICKIE OKNA W OKOLICY ZAKOCIERZA W BESKIDZIE ANDRYCHOWSKIM
14. SUCHA BESKIDZKA (ZAMEK RENESANSOWY KASPER SUSKI, KARCZMA RZYM, SUSKI KLASZTOR, STARY KOŚCIÓŁ)
15. BULOWICE
16. PRZEŁĘCZ KOCIERSKA
17. SZCZYT GRONICZKI 839 M.N.P.M.
18. KOZY – ZABUDOWANIA DWORSKIE NA UL. ZAMKOWEJ
19. CHROBACZA ŁĄKA – KAMIENNE SZAŁASY
20. SZCZYT JAWORNICA W BESKIDZIE ANDRYCHOWSKIM 834 M.N.P.M.
21. BACHOWICE KOŁO WADOWIC– PRZYSIÓŁEK KANIÓW – ZBÓJNICKI KRZYŻ POKUTNY

 

30 MIEJSC W BESKIDZIE MAŁYM

 

SPISZ POLSKI

 

1. GÓRA POKŁADNICA W KACWINIE
2. JURGÓW
3. BUKOWINA TATRZAŃSKA
4. FALSZTYN
5. PRZEŁOM BIAŁKI POD KREMPACHAMI
6. FRYDMAN – ZABYTKOWY KASZTEL
7. SZCZYT - KUROSZOWSKI WIERCH 1040 M. N.P.M.
8. CZARNA GÓRA
9. WIEŚ BRZEGI I GÓRA KOCI ZAMEK
10. NIEBIESKA DOLINA KOŁO BUKOWINY TATRZAŃSKIEJ
11. ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY

 

12 MIEJSC NA SPISZU

 

POGÓRZE WIŚNICKIE

 

1. TWIERDZA WIŚNICZ

 

1 MIEJSCE NA POGURZU WIŚNICKIM

 

KOTLINA OŚWIĘCIMSKA

 

1. ZAMEK W ZATORZE
2. ZAMEK W OŚWIĘCIMIU

 

2 MIEJSCA W KOTLINIE OŚWIĘCIMSKIEJ

 

PIENINY

 

1. BIAŁA I CZARNA WODA (OBECNA WIEŚ JAWORKI) – RUŚ SZLACHTOWSKA – MAŁE PIENINY
2. ZBÓJNICKI SKOK W PRZEŁOMIE DUNAJCA
3. ZAMEK W CZORSZTYNIE
4. ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY
5. ZAMEK W TROPSZTYNIE
6. WĄWÓZ HOMOLE
7. WALUSIOWA JAMA W PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI CZERWONYCH SKAŁ
8. SOKOLICA (747 M N.P.M.) – SZCZYT W PN.-WSCH. CZĘŚCI PIENIN ŚRODKOWYCH
9. CZUBATA SKAŁA LUB CZUBATKA (674 m n.p.m.), ZBÓJNICKIE SKAŁKI, ZBÓJECKA DZIURA W PIENINACH CZORSZTYŃSKICH

 

12 MIEJSC W PIENINACH

 

RÓWNINA PSZCZYŃSKA

 

1. PSZCZYNA ZAMEK

 

1 MIEJSCE NA RÓWNINIE PSZCZYŃSKIEJ

 

KRAKÓW

 

1. BŁONIA, AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH, ARCHIWUM MIEJSKIE, BASZTA KATOWSKA, BAZYLIKA BOŻEGO CIAŁA, CMENTARZ NA SALWATORZE, CMENTARZ RAKOWICKI, DOM MATEJKI, SMOCZA JAMA, KOŚCIÓŁ MARIACKI, WIEŻA RATUSZOWA NA RYNKU GŁÓWNYM, RYNEK, MUZEUM NARODOWE, SKAŁKA – KRYPTA ZASŁUŻONYCH, MIEJSCE PO KOŚCIELE ŚW. GERTRUDY, KRZEMIONKI, BASZTA ZŁODZIEJSKA NA WAWELU, OPACTWO W MOGILE, PARK JALU KURKA, PĘDZICHÓW, BIBLIOTEKA CZARTORYSKICH, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, KRYPTA KATEDRY WAWELSKIEJ.

 

23 MIEJSCA W KRAKOWIE

 

JURA KRAKOWSKO CZĘSTOCHOWSKA

 

1. ZAMEK PIESKOWA SKAŁA
2. WĄWÓZ JAMKI I ZBÓJNICKA GROTA W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM
3. ZAMEK W RABSZTYNIE
4. OKIENNIK WIELKI NA GRANICT WSI PIASECZNO
5. IGŁA DEOTYMY W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM
6. ZAMEK W OGRODZIEŃCU

 

6 MIEJSC NA JURZE KRAKOWSKO – CZĘSTOCHOWSKIEJ

 

ŚLĄSK CIESZYŃSKI

 

1. ONDRASZKOWA DZIURA W REZERWACIE PRZYRODNICZYM KOPCE W MARKLOWICACH
2. SKOCZÓW – MUZEUM GUSTAWA MORCINKA
3. CIESZYN (RYNEK GŁÓWNY, DAWNY MAGISTRAT – OBECNE MUZEUM ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO, ZAMEK NA WZGÓRZU ZAMKOWYM, CIESZYŃSKI GALGENBERG - SZUBIENICZA GÓRA W CIESZYNIE, CMENTARZ KOMUNALNY W CIESZYNIE PRZY ULICY KATOWICKIEJ, TEATR IM. ADAMA MICKIEWICZA, PAŁAC MYŚLIWSKI, OSIEDLE ZOR, UL. KIEDRONIA, KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA, KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY, POMNIK KS. LEOPOLDA JANA SZERSZNIKA W PARKU POKOJU)
4. PUŃCÓW W GMINIE GOLSZEÓW W POWIECIE CIESZYŃSKIM
5. KOŃCZYCE W GMINIE HAŻLACH KOŁO CIESZYNA
6. CZARNY LAS KOŁO ZEBRZYDOWIC

 

17 MIEJSC NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM

 

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

 

1. JASKINIA ZBÓJECKA W ŁAGOWIE W WĄWOZIE DULE
2. ŚWIETA KATARZYNA W GMINIE BODZENTYN U PODNÓŻA ŁYSICY
3. SZCZYT ŁYSICA LUB GÓRA ŚWIĘTEJ KATARZYNY 612 M.N.P.M
4. WIES NOWA SŁUPIA
5. WIEŚ KAKONIN W GMINIE BIELINY
6. KOŚCIÓŁ WE WSI BIELINY
7. WIES SZYDŁÓW W GMINIE SZYDŁÓW
8. KIELCE
9. MNICHÓW W GMINIE JĘDRZEJÓW
10.  WIEŚ BARTNE W POWIECIE GORLICKIM, W GMINIE SĘKOWA

 

10 MIEJSC W GÓRACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

 

BESKID NISKI

 

1. MIASTO BIECZ
2. ZBÓJNICKA PIWNICA POD OSTRYM WIERCHEM
3. MIASTO RYMANÓW ZDRÓJ
4. JASKINIA MROCZNA W REZERWACIE KORNUTY W PAŚMIE MAGURY WĄTKOWSKIEJ
5. BARTNE (ZBÓJNICKA SKAŁA)
6. LIWOCZ – WZNIESIENIE NA POGÓRZU CIĘŻKOWICKIM 562 M N.P.M.
7. WIEŚ MĘCINA WIELKA W GMINIE SĘKOWA
8. WIEŚ ŚWIĘCANY W GMINIE SKOŁYSZYN
9. SKAŁA WIEPRZ W JASTRZĘBI KOŁO GRYBOWA

 

9 MIEJSC W BESKIDZIE NISKIM

 

BIESZCZADY

 

1. SZCZYT ŁOPIENNIK (1069 M N.P.M.) – BIESZCZADY ZACHODNIE KULMINACJA PASMA ŁOPIENNIKA I DURNEJ.
2. HNATOWE BERDO - NAJNIŻSZA Z KULMINACJI POŁONINY WETLIŃSKIEJ
3. SZCZYT DWERNIK KAMIEŃ POŁOŻONY NIEDALEKO DWERNIKA I NASICZNEGO
4. SZCZYT TARNICA - W GRUPIE TZW. GNIAZDA TARNICY I HALICZA
5. SZCZYT SZCZOB W PAŚMIE OTRYTU (753 M N.P.M.)
6. SZCZYT OPOŁONEK – (1028 M N.P.M.) – GÓRUJĄCY NAD PRZEŁĘCZĄ UŻOCKĄ
7. WIEŚ BALIGRÓD W POWIECIE BIESZCZADZKIM
8. SZCZYT HALICZ (1333 M N.P.M.)
9. WIEŚ WOŁOSATE W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA
10. WIEŚ BALNICA - NIEISTNIEJĄCA WIEŚ W POLSCE POŁOŻONA W POWIECIE SANOCKIM, W GMINIE KOMAŃCZA
11. WIEŚ KOMAŃCZA W POWIECIE SANOCKIM, W GMINIE KOMAŃCZA
12. DŹWINIACZ GÓRNY– NIEISTNIEJĄCA WIEŚ W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA, OBECNIE JEST TO TZW. OBSZAR GEODEZYJNY
13. ZBÓJNICKA POLANA - WIEŚ W POBLIŻU GRZBIETU OSTREGO (773 M.N.P.M.), BLISKO ZALEWU SOLIŃSKIEGO
14. ROSOHATE - NIEISTNIEJĄCA OBECNIE WIEŚ W POLSCE, POŁOŻONA W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE CZARNA.
15. WIEŚ SMEREK - POŁOŻONA PRZY OBWODNICY ODDALONA O 2,5 KM NA ZACHÓD OD WETLINY, W POWIECIE LESKIM, W GMINIE CISNA
16. WIEŚ SOLINKA W POWIECIE LESKIM, W GMINIE CISNA
17. MIASTO SANOK W DOLINIE SANU, NA TERENIE KOTLINY SANOCKIEJ, U PODNÓŻA GÓR SŁONNYCH I POGÓRZA BUKOWSKIEGO
18. MOCZARNE – OSADA LEŚNA W POWIECIE LESKIM, W GMINIE CISNA.
19. WIEŚ USTRZYKI GÓRNE NAD POTOKIEM WOŁOSATYM W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA
20. WIEŚ SMOLNIK W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA, NAD RZEKĄ SAN
21. WIEŚ WETLINA – W POWIECIE LESKIM, W GMINIE CISNA, NAD POTOKIEM WETLINA,
22. JAWORZEC - NIEISTNIEJĄCA WIEŚ NA TERENIE GMINY CISNA, NA PRAWYM BRZEGU RZEKI WETLINKI, OK. 3 KM NA PÓŁNOC OD KALNICY.
23. MIASTO LESKO – STOLICA POWIATU, SIEDZIBA GMINY LESKO
24. BENIOWA – NIEISTNIEJĄCA PO POLSKIEJ STRONIE GRANICY Z UKRAINĄ WIEŚ W GMINIE LUTOWISKA NAD RZEKĄ SAN
25. WIEŚ ORLEC  - POMINK TOŁHAJA W POWIECIE LESKIM, W GMINIE OLSZANICA
26. SIANKI - OPUSZCZONA PO POLSKIEJ STRONIE GRANICY MIEJSCOWOŚĆ, POŁOŻONA NAD SANEM W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA, LEŻĄCA NAD RZEKĄ SAN NA OBSZARZE BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO
27. JASIEL – NIEISTNIEJĄCA WIEŚ W POWIECIE SANOCKIM, GM. KOMAŃCZA.
28. MIASTO JASŁO - RYNEK
29. ZAMEK W ŁAŃCUCIE
30. KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH W ZAKOLU OSŁAWY
31. HOŁOSZKÓW - WIEŚ W  POWIECIE SANOCKIM, W GMINIE TYRAWA WOŁOSKA.

 

31 MIEJSC W BIESZCZADACH

 

RAZEM: 443 MIEJSCA W POLSCE

 

SŁOWACJA

 

 

ORAWA

 

Zbójnicy z kotlikiem

1. ZAMEK ORAWSKI W MIEJSCOWOŚCI ORAWSKIE PODZAMCZE
2. BYTCZA – PAŁAC / ZAMEK W DOLINIE WAGU, U STÓP JAWORNIKÓW, 16 KM OD ŻYLINY
3. KARCZMA JANOSIKOWA WE WSI WALSKA DUBOWA - W POWIECIE RUŻOMBERK KRAJU ŻYLIŃSKIEGO, POŁOŻONA JEST 7 KM NA PÓŁNOC OD RUŻOMBERKU.
4. MIASTO DOLNY KUBIN,
5. SZCZYT KUBIŃSKA HALA,
6. SZCZYT WIELKI HOCZ
7. WIEŚ KLIN – W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI, W POWIECIE NÁMESTOVO, W KRAJU ŻYLIŃSKIM
8. REZERWAT ARCHITEKTURY LUDOWEJ W PODBIELU - BOBROVA – WIEŚ I GMINA W POWIECIE TWARDOSZYN, KRAJU ŻYLIŃSKIM, W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI
9. BIAŁA I CZERWONA SKAŁA (PUNKTY WIDOKOWE) W PODBIELU
10. ORAWICE - OSADA NA ORAWIE (SŁOWACJA), NAD RZEKĄ ORAWICA
11. DOLINA JURANIOWA
12. DOLINA BOBROWIECKA ORAWSKA WRAZ Z JEJ ODGAŁĘZIENIEM SUCHĄ DOLINĄ ORAWSKĄ
13. MIASTO ZUBEREC – W ODLEGŁOŚCI 30 KM OD PRZEJŚCIA GRANICZNEGO CHOCHOŁÓW – SUCHÁ HORA. POŁOŻONA JEST W DOLINIE ZUBERSKIEJ W TATRACH ZACHODNICH.
14. SZCZYT BIAŁA SKAŁA - 1378 M W ZACHODNIM KOŃCU GRANI GŁÓWNEJ TATR ZACHODNICH.
15. ROHACZE - DWA WYBITNE, SKALISTE SZCZYTY W GRANI GŁÓWNEJ TATR ZACHODNICH, POŁOŻONE PONAD DOLINAMI: SMUTNĄ, ŻARSKĄ I JAMNICKĄ.
16. MUZEUM WSI ORAWSKIEJ W BRESTOWEJ W DOLINIE ZIMNEJ WODY ORAWSKIEJ.
17. JAMY ZBÓJNICKIE W DOLINIE SKORUSZYNY, SKAŁA CZARNA TURNIA - SKORUSZYŃSKIE WIERCHY (SKORUŠINSKÉ VRCHY) – POMIĘDZY DOLINĄ ZIMNEJ WODY ORAWSKIEJ A ORAWICĄ. NAJWYŻSZYM SZCZYTEM JEST SKORUSZYNA (1314 M N.P.M.)
18. GÓRY CHOCZAŃSKIE (DOLINA KWACZAŃSKA I PROSIECKA), FORMACJA SKALNA „JANOSIK”

23 MIEJSCA NA ORAWIE

 

LIPTÓW

 

1. MIASTO RÓŻEMBERK – W KOTLINIE LIPTOWSKIEJ, U UJŚCIA REVUCY DO WAGU - GALERIA ĽUDOVÍTA FULLI
2. LUDROVÁ - WIEŚ I GMINA NA SŁOWACJI W POWIECIE RUŻOMBERK, POŁOŻONA OK. 5 KM NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD MIASTA RUŻOMBERK
3. MUZEUM – SKANSEN WSI LIPTOWSKIEJ W PRIBYLINIE
4. DOM CHŁOPSKI WE WSI VLKOLÍNEC – SKARBIEC ARCHITEKTURY LUDOWEJ, WPISANEJ NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO I PRZYRODNICZEGO LUDZKOŚCI UNESCO.
5. LIPTOWSKI HRADOK – MUZEUM ETNOGRAFICZNE I MUZEUM OWCZARSTWA, RUINY ZAMKU, DWÓR,
6. LIPTOWSKI MIKULASZ – RYNEK, HOTEL JANOSIK, MIKULASKIE MIEJSCE STRACEŃ ZWANE SZUBIENICZKI (ŠIBENIČKY), LITERACKO - HISTORZYCZNE MUZEUM JANKA KRÁĽA Z EKSPOZYCJĄ POŚWIĘCONĄ JANOSIKOWI W DOMU – „STOLIČNÝ DOM”, "KURIA ILLEŠHÁZY'EGO" ALBO „SELIGOVSKÝ DOM”, W PODZIEMIACH DOMU - IZBA ZBÓJECKICH TORTUR, MUZEUM W POMIESZCZENIACH ZABYTKOWEGO EWANGELICKIEGO KOŚCIOŁA FARNEGO PRZY ULICY TRNAVSKÉHO, EKSPOZYCJA MUZEALNA W POMIESZCZENIACH DOMU  RODZINNEGO RODZEŃSTWA RÁZUSOVCOV PRZY ULICY VRBICKEJ (DOM RAZUSOVCOV), TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA EGZEKUCJĘ ZBÓJNIKA KTÓRA WMUROWANA JEST W JEDNĄ Z KAMIENIC PRZY PLACU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA,  KASZTEL VRANOVO - ULICA PALÚČANSKÁ,
7. BRNICE KOŁO LIPTOWSKIEGO MIKULASZA
8. DEMANOVSKA JASKINIA SWOBODY W DOLINIE DEMANOVSKIEJ (JEDNA Z KOMÓR NAZWANA ZOSTAŁA JANOSIKOWĄ)
9. LIKAWKA – ZAMEK LIKAVA OK. 3 KM NA PÓŁNOC OD RUŽOMBERKA.
10. HALA KRALOWA – NAJWYŻSZY SZCZYT WSCHODNIEJ CZĘŚCI NIŻNYCH TATR, NAZYWANYCH OD NIEJ KRALOWOHOLSKIM TATRAMI

 

21 MIEJSC W LIPTOWIE

 

TATRY ZACHODNIE

 

1. BANIKOWSKA PRZEŁĘCZ (2045 M. N.P.M.), ZNAJDUJE SIĘ POD SZCZYTEM BANIKOV – BANIÓWKA  (2 178 M N.P.M.),  KTÓRY JEST NAJWYŻSZYM SZCZYTEM  ORAWSKIEJ CZĘŚCI TATR ZACHODNICH.
2. BIAŁA SKAŁA –  LEŻY KILKA KILOMETRÓW NA POŁUDNIE OD ZUBERCA (BIELA SKALA -1316 M N.P.M.),
3. DOLINA KAMIENISTA - W SŁOWACKICH TATRACH ZACHODNICH, CZASAMI UZNAWANA TEŻ ZA ODGAŁĘZIENIE DOLINY CICHEJ LIPTOWSKIEJ
4. TOMANOWA PRZEŁĘCZ
5. DOLINA CICHA - STANOWI GRANICĘ MIĘDZY TATRAMI WYSOKIMI A ZACHODNIMI
6. SZCZYT OSOBITA – (1687 M), W POLSKIEJ LITERATURZE TO SYMBOL KRAŃCA TATR, ZBÓJECKA HUCHNIA,
7. SUCHA DOLINA ORAWICKA – LUB SUCHA DOLINA POD OSOBITĄ
8. DOLINA BOBROWIECKA - UCHODZI DO KOTLINY ORAWICKIEJ NA WYSOKOŚCI OK. 850 M, ZNAJDUJĄ SIĘ TAM KOMORY ZBÓJECKIE POD SZCZYTEM OSOBITEJ
9. SZCZYT BYSTRA - 2248 M N.P.M.

 

9 MIEJSC W TATRACH ZACHODNICH

 

TATRY WYSOKIE

 

1. DOLINA SPISMICHAŁOWA, SPISMICHAŁOWA CZUBA I SZEROKA JAWORZYŃSKA
2. KACZA DOLINA – NAJBARDZIEJ NA POŁUDNIE WYSUNIĘTE ODGAŁĘZIENIE DOLINY BIAŁEJ WODY
3. KRYWAŃ – WYNIOSŁY (2494 M N.P.M.) SZCZYT W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ CZĘŚCI TATR WYSOKICH
4. DOLINA STAROLEŚNA – ZBÓJNICKA KOPKA 2089 M., ZBÓJNICKA ŁAWKA 2360 M., ZBÓJNICKI GRZBIET 1846 – 2089 M., ZBÓJNICKA RÓWNIA, ZBÓJNICKIE KORYCISKO 1650 – 2050 M., ZBÓJNICKIE OKO 1990 M., ZBÓJNICKIE TURNIE (MAŁA, POŚREDNIA I WIELKA), ZBÓJNICKIE STAWY (NIŻNI, POŚREDNI I WYŻNI), ZBÓJNICKA WODA, ZBÓJNICKA RÓWIEŃ.
5. ZBÓJNICKA CHATA – SCHRONISKO W DOLINIE STAROLEŚNEJ
6. ZBÓJNICKA POLANA (OK. 920 M) U WYLOTU KIEZMARSKIEJ DOLINY
7. ZBÓJNICKI CHODNIK
8. ZBÓJNICKIE WANTY LUB GŁAZY, ZBÓJNICKA SKAŁA / GRZEBYK, SKRAJNE ZBÓJNICKIE SIODEŁKO – GRUPA OBIEKTÓW SKALNYCH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ BLISKO SMOKOVICKIEGO SIODEŁKA, BLISKO MIASTA STARY SMOKOVIEC.
9. WIELKI BIAŁY STAW, BIAŁY STAW KIEŻMARSKI, BIAŁY STAW
10. JASTRZĘBIA TURNIA – SZCZYT KOŃCZĄCY JASTRZĘBIĄ GRAŃ.

 

28 MIEJSC W TATRACH WYSOKICH

 

POWAŻE I TURIEC

 

1. MIASTO ŻYLINA - MUZEUM POWAŻSKIE W ZAMKU BUDATIN, DAWNE KINO - ULICA DOLNY VAL. POD NR. 47 SECESYJNY DOM UMENIA FATRA, MIEJSCA STRACEŃ ZBÓJNIKÓW W ŻYLINIE – ROSINKI
2. KRAĽOVANY (POL. KRÓLEWIANY) – WIEŚ I GMINA W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI, W POWIECIE DOLNÝ KUBÍN W KRAJU ŻYLIŃSKIM
3. PREDMIER - WIEŚ I GMINA W POWIECIE BYTČA, KRAJU ŻYLIŃSKIM, W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI.
4. WIEŚ OCHODNICA POŁOŻONA JEST W PAŚMIE NISKIE JAWORNIKI
5. MARTIN - MIASTO POWIATOWE W ŚRODKOWEJ SŁOWACJI, W KRAJU ŻYLIŃSKIM, W HISTORYCZNYM REGIONIE TURIEC – MUZEUM ETNOGRAFICZNE, FONTANNA JANOSIKA NA RYNKU GŁÓWNYM, MUZEUM WSI SŁOWACKIEJ W DZIELNICY JAHODNICKE HÁJE
6. DEMANICA - W KRAJU ŻYLIŃSKIM BLISKO ZAMKU STREĆNO
7. ZAMEK STREĆNO W REGIONIE KYSUCE - NA LEWYM BRZEGU RZEKI WAG, NIEDALEKO ŻYLINY
8. PUPOWY WIERCH W GÓRACH KYSUCKICH
9. MIEJSCOWOŚĆ CICMANY W POWIECIE ŻYLINA W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI
10. GÓRY STRAŻOWSKIE  - JASKINIA JANOSIKA

 

14 MIEJSC W REGIONIE POWAŻE I TURIEC

 

SŁOWACKI SPISZ

 

1. STARA LUBOWLA W DOLINIE POPRADU MIĘDZY MAGURĄ SPISKĄ NA PÓŁNOCNYM ZACHODZIE, WYŻYNĄ LUBOWLAŃSKĄ NA PÓŁNOCNYM WSCHODZIE I GÓRAMI LEWOCKIMI NA POŁUDNIU - ZAMEK LUBOWELSKI, LUBOWNIAŃSKI SKANSEN Z EKSPONATAMI LUDOWEJ ARCHITEKTURY SPISZA I SZARISZA, KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA, RYNEK GŁÓWNY
2. MARCELOWY HRAD KOŁO LEWOCZY – ZBÓJNICKI TABOR
3. MIASTECZKO PODOLINIEC W DOLINIE RZEKI POPRAD, NA POGRANICZU MAGURY SPISKIEJ, PODTATRZAŃSKIEJ KOTLINY I GÓR LEWOCKICH – RATUSZ, CMENTARZ I KOLEGIUM PIJARÓW PRZY KLASZTORZE PIJARÓW, KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY KOŁO PODOLIŃCA
4. MIASTO LEWOCZA – KLATKA HAŃBY, RYNEK GŁÓWNY
5. SPISKA NOWA WIEŚ
6. GÓRA AKSAMITKA – WZNIESIENIE W GRUPIE GOLICY W SŁOWACKICH PIENINACH.
7. JASKINIA AKSAMITKA - ZNAJDUJE SIĘ W SŁOWACKICH PIENINACH, W HALIGOWSKICH SKAŁACH W MIEJSCOWOŚCI HALIGOWCE
8. KIEŻMARK - MIASTO POWIATOWE WE WSCHODNIEJ SŁOWACJI, W KRAJU PRESZOWSKIM
9. CZERWONY KLASZTOR W POWIECIE KIEŻMARK, W KRAJU PRESZOWSKIM. USYTUOWANY JEST NAD RZEKĄ DUNAJEC, W CIASNEJ DOLINIE PRZY UJŚCIU LIPNIKA, ZWANEJ DOLINĄ ŚW. ANTONIEGO
10. LEŚNICA - WIEŚ W PÓŁNOCNEJ SŁOWACJI, POŁOŻONA W POWIECIE STARÁ ĽUBOVŇA.
11. RICHNAVA – RUINY ZBÓJECKIEGO ZAMKU JANA JISKRY
12. WIEŚ ZEHRA - ZAMEK SPISKI
13. SPISKA KAPITUA – OBECNIE DZIELNICA MIASTA SPISKIE PODGRODZIE.
14. JAWORZYNA SPISKA – MIEJSCOWOŚĆ BLISKO POLSKIEGO JURGOWA
15. WIEŚ ZDZIAR

 

24 MIEJSC NA SPISZU

 

TATRY BIELSKIE

 

1. SZCZYT HAWRAŃ - NAJWYŻSZY SZCZYT PASMA TATR BIELSKICH
2. SZCZYT MURAŃ – 1890 M N.P.M. – SZCZYT ZNAJDUJĄCY SIĘ W GŁÓWNEJ GRANI TATRACH BIELSKICH
3. PRZEŁĘCZ POD KOPĄ – PRZEŁĘCZ JEST GRANICĄ POMIĘDZY TATRAMI WYSOKIMI I BIELSKIMI
4. JASKINIA BIELSKA Z KOMORĄ ZBÓJNICKĄ I JEZIORKIEM ZBÓJNICKIM
5. ZBÓJNICKI CHODNIK
6. GAŁAJDÓWKA, TAKŻE GAŁAJDOWA POLANA LUB POLANA POD MURANIEM (SŁOW. GALAJDOVA POLANA, POLANA POD MURÁŇOM, PODMURÁŇSKÁ) – DUŻA POLANA W DOLNEJ CZĘŚCI DOLINY JAWOROWEJ W TATRACH BIELSKICH

 

6 MIEJSC W TATRACH BIELSKICH

 

MAŁA FATRA

 

1. WIEŚ TERCHOVA – NIEOPODAL WEJŚCIA DO DOLINY WRATNEJ - POMNIK JANOSIKA, AMFITEATR - MIEJSCE GDZIE ODBYWA SIĘ FESTIWAL JANOSIKOWE DNI, TIERCHOWSKI PRZYSIÓŁEK JÁNOŠIKOVCI W KTÓRYM ZBÓJNIK JANOSIK PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT, MUZEUM JURAJA JANOSIKA, KOŚCIÓŁ W TERCHOWEJ
2. WIEŚ STEFANOVA
3. DROGA DO ROZPADLINY, WIODĄCA PRZEZ OBSIVANKĘ, NOSI NAZWĘ ZBOJNICKI CHODNIK – SKAŁY HARNASIOWA GROTA I ŁOŻE JANOSIKA.
4. HORNE DIERY (JANOSIKOWE DZIURY)
5. DOLINA VRATNEJ W KRIWAŃSKIEJ MAŁEJ FATRZE
6. KANION TIESNIAWY (TIESŇAVY) W PRZEŁOMIE POTOKU VRÁTŇANKA.

 

12 MIEJSC W MAŁEJ FATRZE

 

WIELKA FATRA

 

1. DOLINA GADERSKA
2. DOLINA BŁOTNICKA
3. ZAMEK BLATNICA W POBLIŻU WSI BLATNICA W TURCU, W POWIECIE MARTIN
W KRAJU ŻYLIŃSKIM

 

3 MIEJSCA W WIELKIEJ FATRZE

 

SZARYSZ

 

1. MIASTO BARDEJÓW (UL. WIĘZIENNA – VAZNICNA, KOŚCIÓŁ ŚW. EGIDIUSZA, BRAMA GÓRNA I SŁUP LAMPOWY TZW. KOPFSTOCK, RYNEK GŁÓWNY, RATUSZ I MUZEUM ŠARIŠSKIE)
2. BARDEJOVSKÉ KÚPELE – NAJSTARSZY NA SŁOWACJI SKANSEN ARCHITEKTURY LUDOWEJ
3. ZBORÓW – ZAMEK MAKOWICKI
4. WIEŚ ZBOJ OBOK ZBÓJSKIEGO POTOKU W POWIECIE SNINA W REGIONIE PREŠOV W PÓŁNOCNO-WSCHODNIEJ SŁOWACJI
5. GÓRY CZERCHOWSKIE – SZCZYT MINCZOL

 

9 MIEJSC W SZARYSZU

 

GEMER

 

1. MIASTO BAŃSKA BYSTRZYCA – ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA
2. MIASTO BREZNO – MUZEUM HOREHONIA (ZBIORY ETNOGRAFICZNE) I ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA
3. MIASTO HNUSTA – SKAŁA JANOSIKOWY DYWAN
4. MIASTO JELSAVA
5. KLENOVIEC – RUDAWY WEPORSKIE, RZEKA RIMAVA, JANOSIKOWA SKAŁA KOŁO KLENOVCA NA GÓRZE VEPRO, FUNDAMENTY DOMU ZBÓJNIKA UHORCZIKA (MRAVCOV DOM W POBLIŻU PRZYSTANKU KOKAVA NAD RIMAVICOV), DOM SOMODIKOVCOV, UL. JANOSIKA
6. KOBELIAROWO - 17 KM OD MIASTA ROŽŇAVA W POWIECIE ROŽŇAVA W KRAJU KOSZYCKIM W ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ SŁOWACJI – CENTRUM MIASTA, DOM ZUZANNY MACKOVEJ – FRAJERKI ZBÓJNIKA VDOVCIKA W PRZYSIÓŁKU DO SABINY, MIEJSCE STRACEŃ ZBÓJNIKÓW – PALISZOWE POLE (PALISOVE NAD KOBELIAROWEM)
7. KREMNICA – ZABYTKOWE STARE MIASTO WRAZ Z MURAMI OBRONNYMI, ZBÓJECKIE JASKINIE W GÓRACH KREMNICKICH W SUCHEJ DOLINIE KOŁO SUCHEJ HORY 1232 M.N.P.M.
8. NITRA – KATEDRA ŚW. EMMERAMA I KAPLICA ŚWIĘTEJ BARBARY
9. PARK KRAJOBRAZOWY POLANA I JANOSIKOWA SKAŁA
10. PRZEŁĘCZ ZBOJSKA W RUDAWACH WEPORSKICH – CHATA ZBOJSKA
11. ZAMEK HRACHOV – LOCHY WIĘZIENNE
12. ZAMEK MURAŃ – W POWIECIE REVÚCA W KRAJU BAŃSKOBYSTRZYCKIM, GÓRUJĄCY NAD WSIĄ MURAŃ
13. GÓRY SLANSKIE – SLAŃSKA DOLINA, SLAŃSKA PRZEŁĘCZ
14. ZWOLEŃ - ZAMEK W ZWOLENIU
15. HENCKOVCE – WIEŚ I MIASTO W POWIECIE ROŽŇAVA W REGIONIE KOSZYCE WE WSCHODNIEJ SŁOWACJI.
16. MIASTO DETVA W ŚRODKOWEJ SŁOWACJI, W KRAJU BAŃSKOBYSTRZYCKIM, W POWIECIE DETVA I POLANA POD KATRUSZKĄ
17. KUCIKOWA ŁĄKA W DOLINIE ZA OPALENICAMI
18. RYNIAWA, GŁAZ SKALICA, GRALICHOWSKI WIERCH
19. TISOVIEC, SZCZYT HRADOVA 887 M.N.P.M. KOŁO TISOVCA, RUINY ZAMKÓW ŚREDNIOWIECZNYCH, JANOSIKOWY CHODNIK, ZBÓJNICKA SKAŁA
20. DZIETWIAŃSKA POLANA W RUDAWACH WEPORSKICH- KATRUSZKOWA MOGIŁKA
21. ZBÓJNICKIE KOTŁY W RUDAWACH WEPORSKICH, SLAŃSKA POLANA
22. MURAŃSKIE WIERCHY, WIES MURAŃ
23. PRIBOJ - MIEJSCOWOŚĆ W KRAJU BAŃSKOBYSTRZYCKIM, NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD ZWOLENIA, BLISKO DOLNEGO TISOVNIKA) – SKAŁA I JANOSIKOWA PIWNICA / JASKINIA
24. DOLINA STAREJ HUTY (MIEJSCOWOŚĆ POŁOŻONA OBOK NOVEJ BANY W KRAJU BAŃSKOBYSTRZYCKIM)
25. REJDOVA W POWIECIE ROŽŇAVA W KRAJU KOSZYCKIM W ŚRODKOWO WSCHODNIEJ SŁOWACJI.
26. ROŠTÁR, GÓRNY GEMER, KRAJ KOSZYCKI, OKRES ROŽŇAVA, SZCZYTNIKOWA DOLINA
27. VLACHOVO W KRAJU KOSZYCKIM W ŚRODKOWO – WSCHODNIEJ SŁOWACJI I SUCHY WIERCH
28. WIEŚ VYSNA SLANA W POWIECIE ROZNOVA W REGIONIE GEMERSKIM NAD RZEKĄ SLANĄ W RUDAWACH GEMERSKICH

 

51 MIEJSC W GEMERZE

 

SŁOWACKI RAJ

 

1. JANOSIKOWY BASTION
2. KLASZTORZYSKO 744 M.N.P.M.
3. PRZEŁOM HORNADU

 

3 MIEJSCA W SŁOWACKIM RAJU

 

ZEMPLIN

 

1. SNINA I POBLISKA WIEŚ RUSKA WOŁOWA
2. HUMENNE - SKANSEN ARCHITEKTURY LUDOWEJ

 

3 MIEJSCA W ZEMPLINIE

 

STOLICA KRAJU – BRATYSŁAWA

 

1. PARK KULTURY I WYPOCZYNKU  - STARE MIASTO

 

RAZEM: 202 MIEJSCA NA SŁOWACJI

 

CZECHY

BESKID ŚLĄSKO MORAWSKI

zbjecka zabawa

1. DOBRA  - WIEŚ GMINNA (OBEC) W OKRESIE FRÝDEK-MÍSTEK, KRAJ MORAWSKO-ŚLĄSKI, NA ZAOLZIU - KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO JERZEGO
2. LIGOTA GÓRNA - WIEŚ GMINNA W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, W POWIECIE FRÝDEK-MÍSTEK.
3. DOLINA ŁOMNEJ, KOPCE NAD ŁOMNĄ – KOŚCIÓŁKI 953 M.N.P.M., WSIE ŁOMNA DOLNA I ŁOMNA GÓRNA, MUZEUM W ŁOMNEJ
4. FRYDEK MISTEK – ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA, FRYDECKI RYNEK, ZAMEK FRYDECKI KSIĄŻĄT OŚWIĘCIMSKICH I MUZEUM BESKIDZKIE Z IZBĄ PAMIĘCI ONDRY ŁYSOHORSKIEGO, LIPY POD ZAMKIEM FRYDECKIM, STUDZIENKA ZBÓJECKA W LASU KOŁO FRYDKA, DAWNA STRZELNICA FRYDECKA.
5. FRYSZTAT – OBECNIE DZIELNICA KARWINY
6. KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ W MIZEROWIE KOŁO FRYSZTATU – CZĘŚĆ MIASTA KARWINY W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, W POWIECIE KARWINA
7. SZCZYT GIROWA (840 M N.P.M). W BESKIDZIE ŚLĄSKIM, WZNOSZĄCY SIĘ OK. 4 KM NA PN.-WSCH. OD PRZEŁĘCZY JABŁONKOWSKIEJ – JASKINIE DIABLICH MŁYNÓW, MALINOWSKA ŁĄKA W GACZOKACH POD GIROWĄ.
8. JANOWICE KOŁO FRYDKA MISTKA
9. KARPĘTNA - CZĘŚĆ MIASTA TRZYŃCA W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM
10. SZCZYT ŁYSA HORA 1324 M.N.P.M.
11. MALENOVICE – WIEŚ NIEOPODAL FRYDKA MISTKA, BLISKO ŁYSEJ HORY – NAJWYŻSZEGO SZCZYTU BESKIDU ŚLĄSKO – MORAWSKIEGO
12. MOSTY JABŁONKOWSKIE – WIEŚ GMINNA NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM W REPUBLICE CZESKIEJ, W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM
13. NYDEK –  WIEŚ GMINNA NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM
14. OLBRACHCICE – MIEJSCOWOŚĆ NA ZAOLZIU, W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, W POWIECIE KARWINA – CMENTARZ
15. OPAWA – MIASTO W KRAJU MORAWSKO-ŚLASKIM, NA ŚLĄSKU CZESKIM PRZY GRANICY Z POLSKĄ NAD RZEKĄ OPAWA – ARCHIWUM PAŃSTWOWE I OPAWSKIE MUZEUM REGIONALNE
16. SZCZYT OSTRY (CZES. OSTRY, 1044 M N.P.M.) – SZCZYT W PÓŁNOCNO-WSCHODNIEJ CZĘŚCI BESKIDU ŚLĄSKO-MORAWSKIEGO – KAMIEŃ ZBÓJNIKA ONDRASZKA
17. ŚWIADNIÓW – WIEŚ W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM W CZECHACH, NA GRANICY ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO – BUDYNEK DAWNEJ KARCZMY ANTONIEGO HORAKA I SALA POSIEDZEŃ URZĘDU GMINNEGO
18. HUKVALDY - WIEŚ GMINNA NA MORAWACH, W POWIECIE FRYDEK-MISTEK, NA POŁUDNIE OD BESKIDU ŚLĄSKO-MORAWSKIEGO – RUINY ZAMKU HUKVALDY I KAŹNICZ KOŁO ZAMKU HUKVALDZKIEGO
19. SZCZYT GODULA 738 M N.P.M - W PAŚMIE ROPICY W BESKIDZIE ŚLĄSKO-MORAWSKIM.
20. JABŁONKÓW – MIASTO W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM, NAD RZEKĄ OLZĄ
21. PRIBOR - MIASTO W CZECHACH, W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM – IZBA RADNA, FILIA MUZEUM NOVOJICINSKA, ZABYTKOWE CENTRUM Z RYNKIEM I RATUSZEM, BUDYNEK KOLEGIUM PIJARSKIEGO
22. KARWINA – DZIELNICA KARWINY RAJ
23. ROŻNÓW POD RADHOSZCZEM – DREWNIANE MIASTECZKO, SKANSEN WOŁOSKI
24. SZCZYT WIELKI POŁOM –  VELKY POLOM (1067 METRÓW N.P.M.) - SZCZYT W BESKIDZIE ŚLĄSKO-MORAWSKIM
25. SZCZYT KAMIENITY – 851 M.N.P.M.
26. KOCOBĘDZ – WIEŚ GMINNA I GMINA W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, W POWIECIE KARWINA
27. ŁĄKI
28. TOSZONOWICE - GMINA POŁOŻONA W POWIECIE FRYDEK-MISTEK, W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM
29. SZCZYT STUDENICZNE 717 M.N.P.M.
30. PUSZCZA MIONSZ – ROZCIĄGA  SIĘ NA GRZEBIENIACH I PRZYLEGŁYCH STROMYCH ZBOCZACH SZCZYTU UPLAZ (950 M) I VELKA POLANA (893 M) – ZBÓJNICKA POLANA
31. SZCZYTY ONDREJNIK I SKAŁKA – POŁOŻONE SĄ W GEOMORFOLOGICZNEJ DZIELNICY ŠTRAMBERSKE WZGÓRZA.
32. RASZKOWICE - WIEŚ GMINNA W KRAJU MORAWSKO-ŚLĄSKIM, W POWIECIE FRÝDEK-MISTEK.

 

51 MIEJSC W BESKIDZIE ŚLĄSKO – MORAWSKIM

 

CZESKI RAJ

 

1. JICIN – ZAMEK, STARE MIASTO Z RYNKIEM, MIEJSKA BRAMA / WIEŻA – VALDICKA BRANA, RZACHOLECKI LAS

 

4 MIEJSCA W CZESKIM RAJU

 

GÓRY ORLICKIE

 

1. KRAINA LEDRICKA – REZERWAT ZEMSKA BRENA W DOLINIE ORLICY, SKAŁA ZBÓJNIKA LEDRICKA, KŁADKA PRZEMYTNIKÓW

 

3 MIEJSCA W GÓRACH ORLICKICH

 

GÓRY ŁUŻYCKIE

 

1. TOLSZTEJN CZES. TOLŠTEJN (670 M N.P.M.) - GÓRA W MASYWIE GÓR ŁUŻYCKICH W PAŚMIE SUDETÓW ZACHODNICH - ZAMEK TOLSTEJN

 

1 MIEJSCE W GÓRACH ŁUŻYCKICH

 

CZESKA SZWAJCARIA

 

1. RUINY KAMIENNEGO ZAMKU SAUNSTEJN USYTUOWANE SĄ NA WYSOKOŚCI 340 M. N.P.M. NA SKALE NA WYŻYNIE DIECZYŃSKIEJ NA OBSZARZE PARKU NARODOWEGO CZESKA SZWAJCARIA

 

1 MIEJSCE W CZESKIEJ SZWAJCARII

 

INNE MIEJSCA W REPUBLICE CZESKIEJ ZWIĄZANE ZE ZBÓJNICTWEM KARPACKIM

 

1. OŁOMUNIEC – STARE MIASTO, RYNEK GŁÓWNY
2. KROMĚŘÍŽ - MIASTO, LEŻĄCE W ŚRODKOWYCH MORAWACH U PODNÓŻA GÓRY CHŘIB. KROMIERZYŻ LEŻY OK. 50 KM OD BRNA, TRASA BRNO-OŁOMUNIEC.
3. PRAGA – PRASKI TEATR NARODOWY
4. ZBÓJNICKA GÓRA 773 M N.P.M NA MORAWACH

 

4 MIEJSCA W INNYCH MIEJSCACH REPUBLIKI CZESKIEJ

 

RAZEM: 64 MIEJSCA W REPUBLICE CZESKIEJ

 

UKRAINA

SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH NA TERENIE UKRAINY WYTYCZONY JEST PRZEZ KARPATY WSCHODNIE: KARPATY POKUCKO – BUKOWIŃSKIE, HUCULSZCZYZNĘ, BESKIDY HUCULSKIE I POKUCKIE, GORGANY, CZARNOHORĘ, GÓRY OPRYSZKI, ZAKARPACKIE, BUKOWINĘ UKRAIŃSKĄ, BESKIDY SKOLSKIE I BIESZCZADY UKRAIŃSKIE

 

POKUCIE

1. ZBÓJNICKA MOGIŁA OPRYSZKA KANDRULCZUKA W KARPATACH POKUCKO – BUKOWIŃSKICH
2. POŁONINA PISANY KAMIEŃ (1222 M N.P.M.) W BESKIDACH POKUCKICH
3. SZCZYT BIAŁA KOBYŁA (1479 M)  W BESKIDZIE HUCULSKIM / BESKIDACH POKUCKICH- KRUŻGANKI I KĄPIELISKA DOBOSZOWE
4. WIES KLUCZÓW WYŻNI
5. SŁOBODA – WIEŚ NA UKRAINIE W REJONIE HALICKIM OBWODU IWANOFRANKOWSKIEGO - POD WSIĄ SŁOBODA POKAZYWANO DOBOSZOWE ŹRÓDŁO
6. WIEŚ WERCHOWYNA (DAWNEJ ŻABIE) – MUZEUM HUCULSZCZYZNY I MUZEUM PARADŻANOWA - UL. IWANA FRANKI 35, WERCHOWYNA
7. JAREMCZE - MIASTO NA UKRAINIE, W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM, NAD RZEKĄ PRUT, 66 KM OD IWANO-FRANKOWSKA - ZA MIASTEM, NAD JAMNĄ, ZNAJDUJE SIĘ REZERWAT SKALNY Z „KAMIENIEM DOBOSZA”, PIECZARĄ / KOMORĄ I  SKAŁAMI DOBOSZA, WODOSPADY NA PRUCIE I MIEJSCE, GDZIE ODBYWA SIĘ JARMARK HUCULSKI
8. POŁONINA ŁOSTUN (1654 M), ŁOSTUN MAŁY (1595 M) W BESKIDACH HUCULSKICH
9. PNIÓW - WIEŚ W REJONIE NADWÓRNIAŃSKIM OBWODU IWANOFRANKOWSKIEGO
10. NADWÓRNA – MIASTO NA UKRAINIE, STOLICA REJONU W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM - ZAMEK PNIOWSKI KOŁO NADWÓRNEJ
11. BOLECHÓW - MIASTO NA UKRAINIE, W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM ORAZ DREWNIANA CERKIEW KOŁO BOLECHOWA
12. KOSMACZ - NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD PECZENIŻYNA, MIĘDZY WIELKĄ POPRZECZNĄ KOTLINĄ BEREZOWSKĄ A ŻABIEM, LEŻY NA UBOCZU OD DRÓG I GOŚCIŃCÓW WIEŚ KOSMACZ – PRZEŁĘCZ MIĘDZY KOSMACZEM A DAWNĄ WSIĄ ŻABIE (OBECNA WERHOWYNA) - WERSAŁEMIE, POMNIK OPRYSZKA DOBOSZA, PRYWATNE MUZEUM, KOMPLEKS SKALNY „DOBOSZOWA DZIURA” I KAMIEŃ DOBOSZA
13. BERWINKOWA - WIEŚ W POWIECIE  KOSSOWSKIM – WIELKI GŁAZ OPRYSZKA DOBOSZA
14. KUTY STARE - WIEŚ NA UKRAINIE W ODLEGŁOŚCI 2,8 KM OD MIASTECZKA KUTY – LEGENDARNA PIECZARA DOBOSZA
15. PECZENIŻYN  - WIEŚ KOŁO KOŁOMYI W CZARNOHORZE NA POKUCIU – KRAINA HISTORYCZNA RUSI. MIEJSCA: POLANA, GDZIE STAŁA CHATA RODZICÓW OPRYSZKA OŁEKSY DOBOSZA, BIAŁA KRYNICA – DOBOSZOWE ŹRÓDŁO NA SAMYM KOŃCU OSIEDLA ZWANEGO MARKÓWKA POD PASMEM WARATYK, BUDYNEK DAWNEJ KARCZMY, MUZEUM OLEKSEGO DOBOSZA I POMNIK, MYSZYNA NIEDALEKO PECZENIŻYNA
16. RACHÓW - MIASTO POWIATOWE W OBWODZIE ZAKARPACKIM UKRAINY. LEŻY NA POŁUDNIOWYCH STOKACH BESKIDÓW POŁONIŃSKICH
17. STANISŁAWÓW CZYLI DZISIEJSZY IWANO-FRANKOWSK - MUZEUM OLEKSEGO DOBOSZA UL. MAZEPY 1, TABLICA PAMIĄTKOWA OLEKSEGO DOBOSZA, RATUSZ, RYNEK I ŚCISŁE HISTORYCZNE CENTRUM MIASTA, SZOSA DO OPRYSZKÓW, STANISŁAWOWSKA KASA OSZCZĘDNOŚCI, KOLEGIUM JEZUITÓW, W KTÓRYM KSZTAŁCIŁ SIĘ FRANCISZEK KARPIŃSKI,
18. POŁONINA IHERCE
19. WIEŚ DORA POŁOŻONA W GÓRNYM BIEGU RZEKI PRUT, PRZEPIĘKNE WODOSPADY
20. KOSÓW – MIASTO REJONOWE (POWIATOWE) NA UKRAINIE, W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM
21. LWÓW - BIBLIOTEKA ZAKLADU OSSOLIŃSKICH, MUZEUM HISTORYCZNE, CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI
22. KRZYWORÓWNIA - WIEŚ NAD CZEREMOSZEM W GMINIE ŻABIE W OBWODZIE STANISŁAWOWSKIM – MUZEUM IVANA FRANKO
23. MIKULCZYN - WIEŚ NA UKRAINIE, W REJONIE NADWÓRNIAŃSKIM W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM.
24. WIEŚ JASIENIÓW NAD CZARNYM CZEREMOSZEM
25. PISTYŃ - WIEŚ W REJONIE KOSOWSKIM OBWODU IWANOFRANKOWSKIEGO
26. NADWÓRNA – MIASTO NA UKRAINIE, STOLICA REJONU W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM
27. KOŁOMYJA – MIASTO W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ CZĘŚCI UKRAINY NAD PRUTEM - TABLICA PAMIĄTKOWA POŚWIĘCONA OPRYSZKOWI OLEKSEMU DOBOSZOWI, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, MUZEUM HUCULSZCZYZNY I POKUCIA, MUZEUM PISANKI W KOŁOMYI, ODDZIAŁ MUZEUM POKUCIA I HUCULSZCZYZNY IM. JOSAFATA KOBRYNSKIEGO
28. DWÓR KARPIŃSKICH W HOŁOSKOWIE - W POŁOWIE DROGI MIĘDZY STANISŁAWOWEM I KOŁOMYJĄ, OBOK MIASTECZKA OTYNIA LEŻY WIEŚ HOŁOSKÓW
29. ZIELONA - WIEŚ W REJONIE NADWÓRNIAŃSKIM OBWODU IWANOFRANKOWSKIEGO
30. WIEŚ OSŁAW CZARNY KOŁO ŁANCZYNA
31. BOHORODCZANY KOŁO STANISŁAWOWA
32. SAMBOR – MIASTO NA ZACHODNIEJ UKRAINIE NAD RZEKĄ DNIESTR, W OBWODZIE LWOWSKIM
33. STRYJ  – MIASTO POŁOŻONE NAD RZEKĄ STRYJ, DOPŁYWEM DNIESTRU.

 

65 MIEJSC NA POKUCIU

 

CZARNOHORA

 

1. BYSTREC - WIEŚ CIĄGNĄCA SIĘ WIELE KILOMETRÓW WZDŁUŻ DOLINY POTOKU, OD KTÓREGO BIERZE SWOJĄ NAZWĘ – POZOSTAŁOŚCI DOMU STANISŁAWA VINCENZA – KHOMERA HUCULSZCZYZNY - WIDOCZNE SĄ NA POLANIE ZA WSIĄ, OK. 200 METRÓW ZA ODBICIEM NA MARYSZEWSKĄ NA PRAWYM BRZEGU POTOKU, DREWNIANY HUCULSKI KRZYŻ, TABLICA PAMIĄTKOWA
2. BURKUT - WIEŚ NA UKRAINIE, POWIAT KOSOWSKI, WOJEWÓDZTWO STANISŁAWOWSKIE. W POBLIŻU BURKUTU, TUŻ NAD RZEKĄ, SPOD ZIEMI WYTRYSKA SŁAWNA „DOBOSZOWA KRYNICA” / DOBOSZOWA KRYNICA W KOTLE CZARNOHORSKIM
3. SZCZYT GUTIN TOMNATIK – 2018 M N.P.M. W ŚRODKOWEJ CZĘŚCI PASMA CZARNOHORY
4. JEZIORO BREBENIASKUŁ - NAJWYŻEJ POŁOŻONE JEZIORO NA UKRAINIE, MIĘDZY SZCZYTAMI BREBENESKUŁ (2035,8 M. N.P.M.) A REBRĄ (2001,1 M. N.P.M.)
5. ZBOCZA KIEDROWATEGO - POHORYŁKI - BLISKO SZCZYTU MUNCZEL (1999 M.N.P.) ZNAJDUJE SIĘ KAMIEŃ O NAZWIE DOBOSZOWE KRZESŁO I ROZSZYBENIAKU
6. REBRA – SZCZYT O WYSOKOŚCI 2001 M N.P.M. ZNAJDUJĄCY SIĘ W ŚRODKOWEJ CZĘŚCI PASMA CZARNOHORY NA UKRAINIE. WZNOSI SIĘ W GRZBIECIE GŁÓWNYM, POMIĘDZY TURKUŁEM (1932 M) NA PÓŁNOCNYM ZACHODZIE A BREBENIESKUŁEM (2037 M) NA POŁUDNIOWYM WSCHODZIE. ZACHODNIE ZBOCZA OPADAJĄ DO DOLINY POTOKU BUTYNIEC, WSCHODNIE ZAŚ DO POLODOWCOWEGO KOTŁA GADŻYNY.
7. KOCIOŁ GADŻYNY - ŹRÓDŁO DOBOSZOWA KIERNICA - DOBOSZOWA KIERNICA ZNAJDUJE SIĘ W DOLINIE BYSTRZYCY SŁOTWIAŃSKIEJ
8. POŁONINA POD WIELKĄ MARYSZEWSKĄ / MARYSZEWSKA – MIEJSCE, GDZIE PRZED WOJNĄ MIESZKAŁ STANISŁAW VINCENZ AUTOR KULTOWEJ POWIEŚCI „NA WYSOKIEJ POŁONINIE”. IDZIEMY PROSTO W GÓRĘ POTOKU I PRZECHODZIMY PRZEZ KŁADKĘ NA LEWO. TU WŁAŚNIE BYŁY KIEDYŚ POSIADŁOŚCI RODZINY VINCENZÓW.
9. GÓRA STÓG (DAWNIEJ: STOH; UKR.: STIH, RUM. STOGU) - SZCZYT WZNOSZĄCY SIĘ NA WYSOKOŚĆ 1653 M N.P.M.. ZNAJDUJE SIĘ W GÓRACH CZYWCZYŃSKICH NA GRANICY UKRAINY I RUMUNII.
10. SZCZYT SZPYCI W PAŚMIE CZARNOHORY - DOBOSZOWE TEATRY KAMIENNE NA SZPYCIACH, SKALNE IGŁY I ŻEBRA
11. BABA LODOWA - NAJWYŻSZY SZCZYT PASMA, DZIELĄCEGO OBA CZEREMOSZE. WZNOSI SIĘ NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD CZARNOHORY, DALEKO NA POŁUDNIE OD OSIEDLI NAD CZARNYM CZEREMOSZEM – PIWNICE I LOCHY ZBÓJNICKIE
12. SZCZYT HOWERLA – NAJWYŻSZY (2061 M N.P.M.) SZCZYT BESKIDÓW ZNAJDUJĄCY SIĘ W BESKIDACH WSCHODNICH – ZBÓJECKIE SKRYTKI

 

18 MIEJSC W CZARNOHORZE

 

GORGANY

 

1. SZCZYT POPADIA (1743 M.N.P.M.). POŁOŻONA NA GRANICY WĘGIERSKIEJ, W SAMYM ŚRODKU PASMA MIĘDZY ŁAWOCZNEM A JASINĄ
2. WIEŚ KOŁOCZAWA – GORGANY ZACHODNIE – W PRZYSIÓŁKU KALOCZAWY (KOŁOCZAWY) SUCHAR ZNAJDUJE OPRYSZKOWSKI OBELISK. A SAM  OPRYSZEK MYKOLA SZUHAJ POCHOWANY JEST W DOLNEJ CZĘŚCI MIEJSCOWEGO CMENTARZA, ZAŚ JEGO ŻONA ERŻYKA NA ODWRÓT – W GÓRNEJ CZĘŚCI.
3. BRAMA DOBOSZA W DOLINIE ŁOMNICY - ŁOMNICA - RZEKA NA UKRAINIE, PRAWY DOPŁYW DNIESTRU. DŁUGOŚĆ - 122 KM, POWIERZCHNIA DORZECZA - 1580 KM2. WYPŁYWA ZE ZBOCZY GÓRY BUSZTUŁ W GORGANACH.
4. SZCZYT DOBOSZANKA (1754 M.N.P.M.) – KOMORY OŁEKSEGO DOBOSZA
5. SYNIAK - SZCZYT O WYSOKOŚCI 1665 M N.P.M. ZNAJDUJĄCY SIĘ NA UKRAINIE W MASYWIE GORGANÓW, POMIĘDZY DOBOSZANKĄ I JAWORNIKIEM / SZCZYT SYNYCI – KOMORY DOBOSZOWE / CERKWY DOBOSZOWE / SKLEPIENIA I SKRYTKI DOBOSZOWE
6. ZBÓJNICKIE PIECZARY LUB KOMORY DOBOSZOWE KOŁO JAMNEJ
7. DELATYN –W POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ CZĘŚCI UKRAINY NIEDALEKO NADWÓRNEJ NAD PRUTEM U WSCHODNIEGO PRZEDPROŻA PASMA GORGANÓW – RYNEK I DĘBOWY SŁUP

 

11 MIEJSC W GOGRANACH

 

PODOLE

 

1. BORSZCZÓW (BORSZCZIW) – MIASTO NA PODOLU NA ZACHODNIEJ UKRAINIE W OBWODZIE TARNOPOLSKIM - ZAMEK ZNAJDUJE SIĘ 4 KM NA ZACHÓD OD BORSZCZOWA NAD JAREM NIECZŁAWY W MIEJSCU ZWANYM WYSUCZKA. ZAMEK OBECNIE PRZEROBIONY JEST NA PAŁAC (OBECNIE WŁASNOŚĆ CZARKOWSKICH - GOIEJEWSKICH). OBECNIE ZACHOWAŁY SIĘ DWIE SZEŚCIOBOCZNE BASZTY, Z KTÓRYCH JEDNA POSIADA JESZCZE RESZTKI OZDOBNYCH OBRAMOWAŃ OKIEN I DRZWI.
2. GWOŹDZIEC – NA POKUCIU, NAD CZERNIAWĄ, W OBWODZIE IWANOFRANKOWSKIM - 19 KM NA PÓŁNOCNY-WSCHÓD OD KOŁOMYI I 58 KM NA POŁUDNIOWY-WSCHÓD OD STANISŁAWOWA
3. KAMIENIEC PODOLSKI – MIASTO NA UKRAINIE, NAD SMOTRYCZEM, W OBWODZIE CHMIELNICKIM, SIEDZIBA REJONU KAMIENIECKIEGO; STOLICA PODOLA - TWIERDZA, BASZTA PAPIESKA OD STRONY POŁ-WSCH.

 

4 MIEJSCA NA PODOLU

 

ZAKARPACIE

 

1. UŻHOROD  - MIASTO W ZACHODNIEJ CZĘŚCI UKRAINY, NAD UŻEM, PRZY GRANICY ZE SŁOWACJĄ. STOLICA OBWODU ZAKARPACKIEGO, A TAKŻE HISTORYCZNA STOLICA RUSI PODKARPACKIEJ - ZAMEK KOMITACKI POŁOŻONY NA WZGÓRZU ZAMKOWYM I SKANSEN ŁEMKOWSKI - UL. KAPITULNA 33A, MUZEUM KRAJOZNAWCZE.
2. MUKACZEWO, ZAMEK PALANKA, FIGURA BRĄZOWA FRANCISZKA II RAKOCZEGO

 

6 MIEJSC NA ZAKARPACIU

 

BESKIDY SKOLSKIE

 

1. BUBNISZCZE - ZBÓJNICKIE SKAŁY SOKOLSZCZYZNY
2. ROZHURCZE – WIEŚ NA UKRAINIE, W REJONIE STRYJSKIM OBWODU LWOWSKIEGO - PIECZARY OLEKSY DOBOSZA
3. PARASZKA - GÓRA NA UKRAINIE, W BESKIDACH WSCHODNICH (WEDŁUG UKRAIŃSKIEGO PODZIAŁU NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDÓW SKOLSKICH), O WYSOKOŚCI 1268,5 M N.P.M.

 

4 MIEJSCA W BESKIDACH SKOLSKICH

 

BIESZCZADY UKRAIŃSKIE

 

1. PRZEŁĘCZ UŻOCKA (853 M. N.P.M)
2. PRZEŁĘCZ ŁUPKOWSKA 640 M.N.P.M.
3. OPOŁONEK (1028 M N.P.M.) – SZCZYT W GRANICZNYM PAŚMIE BIESZCZADÓW ZACHODNICH, GÓRUJĄCY NAD PRZEŁĘCZĄ UŻOCKĄ - SKAŁA DOBOSZA

4. SIANKI (W LATACH 1977-1981 SANNIKI) – OPUSZCZONA PO POLSKIEJ STRONIE GRANICY MIEJSCOWOŚĆ, FORMALNIE POŁOŻONA NAD SANEM W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM, W POWIECIE BIESZCZADZKIM, W GMINIE LUTOWISKA, LEŻĄCA NAD RZEKĄ SAN NA OBSZARZE BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO
5. TURKA – (DAWNIEJ TEŻ TURKA NAD STRYJEM) – MIASTO NA UKRAINIE I STOLICA REJONU W OBWODZIE LWOWSKIM, SIEDZIBA WŁADZ REJONU TURCZAŃSKIEGO

 

6 MIEJSC W BIESZCZADACH UKRAIŃSKICH

 

RAZEM: 111 MIEJSC NA UKRAINIE

 

RUMUNIA

 

przy ognisku

 

SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH POPROWADZONY JEST W RUMUNII PRZEZ: REGION MARAMURESZU Z GÓRAMI GUTAI I GÓRAMI MARAMORESKIMI ORAZ PRZEZ BUKOWINĘ RUMUŃSKĄ I TRANSYLWANIĘ.

 

MARAMURESZ

 

1. BAIA MARE – STOLICA I NAJWIĘKSZE MIASTO OKRĘGU MARMAROSZ - ZABYTKOWE CENTRUM MIASTA Z MUZEUM HISTORYCZNYM W DOMU JANA HUNYADIEGO NR 18, BASZTA RZEŹNIKÓW (MACELARILOR), MUZEUM OKRĘGOWE Z INTERESUJĄCA EKSPOZYCJĄ ETNOGRAFICZNĄ I HISTORYCZNĄ, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, POŁOŻONE NA ZBOCZU KWIATKOWEGO WZGÓRZA, SKANSEN ARCHITEKTURY LUDOWEJ.
2. BUDESTI - WIEŚ  POŁOŻONA U PODNÓŻA GÓR GUTAI I LAPUS - CERKIEW ŚW. MIKOŁAJA 
3. SATU MARE - POŁOŻONE NAD RZEKĄ SAMOSZ (SOMES), NA WSCHODNIM SKRAJU NIZINY WĘGIERSKIEJ – MIEJSCE PO DAWNEJ TWIERDZY I ARCHIWUM NARODOWE
4. PRZEŁĘCZ GUTAI (987 M.N.P.M.) ROZDZIELAJĄCA GÓRY IGNIS OD GÓR GUTAI – SYMBOLICZNA MOGIŁA HAJDUKA PINTEA VITEAZUL, KAMIEŃ PINTEA
5. WIEŚ BARSANA W OKRĘGU MARMAROSZ – BUDOWLE KLASZTORNE I MOGIŁA HAJDUKA PINTEA VITEAZUL POD SKAŁĄ
6. KAMIEŃ GUTAIULUI
7. JASKINIE ZBÓJNICKIE W GUTAI CRACESTI W POBLIŻU RZEKI I WSI CRACESTI
8. WZGÓRZA W POBLIŻU RZEKI LAPUS

 

14 MIEJSC W MARAMURESZU

 

TRANSYLWANIA

 

1. WIEŚ MĂGOAJA W SIEDMIOGRODZIE CZYLI TRANSYLWANII W OKRĘGU KLUŻ

 

1 MIEJSCE W TRANSYLWANII

 

BUKOWINA RUMUŃSKA

 

1. KIMPOLUNG MOŁDAWSKI (DAWNE  DOŁHOPOLE)
2. TARGU NEAMT – MIASTO W OKRĘGU NEAMT, W HISTORYCZNEJ MOŁDAWII

 

2  MIEJSCA W BUKOWINIE RUMUŃSKIEJ

 

RAZEM: 17 MIEJSC W RUMUNII

 

WĘGRY

 

1. BUDAPESZT – MUZEUM NARODOWE

 

1 MIEJSCE W BUDAPESZCIE

 

RAZEM: 1 MIEJSCE NA WĘGRZECH

 

OBECNIE TRWAJĄ INTENSYWNE PRACE NAD  WYTYPOWANIEM OKOŁO 100 NOWYCH MIEJSC NA SZLAKU ZBÓJNIKÓW KARPACKICH NA WĘGRZECH.

 

PODSUMOWANIE:

 

SZLAK ZBÓJNIKÓW KARPACKICH CIĄGNĄCY SIĘ PRZEZ 4. 500 KM PRZEZ 6 KRAJÓW MA NA SWOJEJ TRASIE JAK NA RAZIE 846 MIEJSC. KOLEJNE MIEJSCA SĄ W TRAKCIE OPRACOWANIA.

Opracowując projekt „Szlak Zbójników Karpackich” skorzystano z blisko 1000 źródeł dotyczących zbójnictwa karpackiego, które znajdują się tutaj. Kliknij!

joomla template 1.6
Loading...