haslo

Pierwsza Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy

orkiestra-zbojnicka

W niedzielę, 8 stycznia 2012r. po raz dwudziesty zagrała w całym kraju Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy a w jej ramach po raz pierwszy Zbójnicka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Ustroniu.

Takiej orkiestry jeszcze Polska nie widziała, oj - działo się po góralsku i zbójnicku.

Zaprosiliśmy wraz z Beskidzkim Klubem Kulinarnym szanowne grono redaktorów, dziennikarzy, fotoreporterów, przedstawicieli stacji radiowych, telewizji, gazet, portali. O wszystkich którzy przybyli a także wspomogli naszą Zbójnicką Orkiestrę Świątecznej Pomocy trąbiliśmy naokoło, rozgłaszaliśmy i umieściliśmy w materiałach promocyjnych po imprezie.

 

Zbójnicką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspomagała Rada Zbójnicka Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim pod wodzą Wielkiego Zbójnika – Jana Sztefka jak również Honorowy Zbójnik - Prezes Beskidzkiego Klubu Kulinarnego www.beskidzkikk.pl - Wiesław Wróblewski, który wraz z Fundacją „Zbójnicki Szlak” www.fundacjazbojnickiszlak.pl, Eurotoques Polska, Światową Lożą Smakoszy Beskidzkiej Kwaśnicy ugotowali przed Karczmą Góralską www.karczmagoralska.pl 300 litrów kwaśnicy zbójnickiej na baraninie. Kwaśnica warzona była przez wybitnych kucharzy z całej Polski dla wszystkich którzy wspomogli wolontariat Jurka Owsiaka.

Fundacja „Zbójnicki Szlak” www.fundacjazbojnickiszlak.pl  ma na celu utrwalenie tożsamości kulturalnej i artystycznej sześciu krajów: Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy, Rumunii. Fundacja „Zbójnicki Szlak” współuczestniczy w tworzeniu współczesnej kultury tych krajów.

Na zbójnickim stanowisku Fundacji "Zbójnicki Szlak" w Ustroniu obok karczmy góralskiej, podczas „Zbójnickiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” herszt zbójników karpackich – Leszek Młodzianowski – pomysłodawca projektu „Szlak Zbójników Karpackich” sprzedawał zbójnickie gadżety, funty zbójnickie z Ustronia z których zyski przeznaczone na Zbójnicką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pamiatki regionalne, które sprzedaliśmy zasiliły konto Jurka Owsiaka. Ponadto na zbójnickiej licytacji, która odbyła się przed karczmą góralską nasze zbójnickie pamiątki (kufle i kubki zbójnickie) zostały zlicytowane za kilkaset złotych, z czego bardzo się cieszymy, gdyż naszym hasłem przewodnim jest odbieranie bogatym ludziom i dawanie biednym i potrzebującym, jak to robił legendarny Janosik!

Szlak Zbójników Karpackich www.zbojnickiszlak.pl jest szlakiem międzynarodowym, transgranicznym, transkarpackim, promującym dziedzictwo historyczno – kulturowe Karpat. Szlak Zbójników Karpackich jest szlakiem tematycznym, obejmującym obiekty antropogeniczne oraz przyrodnicze posiadające związek z tradycją zbójnicką, opryszkowską i hajdamacką sześciu krajów (Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Rumuni, Węgier). Szlak można rozszerzyć o następujące kraje: Mołdawię, Chorwację, Czarnogórę, Bułgarię i Grecję. Prace nad budową i oznakowaniem „Zbójnickiego Szlaku” zostaną podzielone na kilka etapów i będą trwały od roku 2012.

Podstawową trasą będzie trasa samochodowa. Uzupełniające były by trasy piesze, rowerowe i konne – podzielone na kilkadziesiąt zbójeckich pętli wybranych jako stosunkowo najbardziej dostępne dla przeciętnego, niewyczynowego piechura czy rowerzysty. Od głównego szlaku będą poprowadzone odcinki łącznikowe do atrakcji kulturowych i przyrodniczych znajdujących się w pobliżu. Wytyczając „Szlak Zbójników Karpackich” powstanie karpacka pętla umożliwiająca turystom poruszanie się pomiędzy 6 państwami (Polską, Słowacją, Czechami, Ukrainą, Rumunią i Węgrami). Turyści będą mogli zapoznać się z najciekawszymi miejscami w Karpatach oraz poznać historię hyrnych zbójników.

Podczas Zbójnickiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od godziny 13.00 – 19.00, występowały kapele góralskie (Torka, Kapela Sarpacka, Brynioki), a całej imprezie towarzyszyły wystrzały armatnie, wiwaty zbójników i licytacje prowadzone przez Najpotężniejszego Zbójnika i Zbójnika Gazdę filozofa, doktora nieobadanego.

Wielką pomocą organizatorom Zbójnickiej Orkiestry służył Urząd Miasta Ustronia, Miejski Dom Kultury „Prażakówka”, właściciel karczmy Tomasz Brachaczek, Radio Bielsko, Portal Zbójnicki Szlak www.zbojnickiszlak.pl oraz portal promujący Beskidy www.e-beskidy.com

Podczas Zbójnickiej Orkiestry Wielkiej Pomocy przeprowadzone zostały licytacje przedmiotów przysłanych przez sztab w Warszawie i tych, które ofiarowali mieszkańcy Ustronia. Ten dzień stał się dla wszystkich dniem szczególnym, łączącym ludzi wrażliwych i chętnych do pomocy dzieciom w całej Polsce. To jedna z najpiękniejszych i najbardziej potrzebnych akcji w Polsce skutkująca ogromną pomocą w resorcie zdrowia, bez której wiele istnień nie miałoby racji bytu. Otwórzmy się na potrzebujących, podzielmy się tym, co mamy podczas następnej akcji za rok! Uratowaliśmy życie wcześniakom i przeznaczyliśmy fundusze na zakup aparatury, która pomoże w walce z cukrzycą matek ciężarnych. Ufamy, że jak w latach poprzednich, skarbonki za rok szybko się zapełnią, a akcja spotka się z życzliwym zrozumieniem ogółu.

MIEJSCE: KARCZMA GÓRALSKA W USTRONIU UL. NADRZECZNA 1

TERMIN: 8 STYCZNIA 2012 ROK, GODZ. 10.00 – 20.00

PROGRAM:

godz. 10.00 – gry, zabawy, konkursy, licytacje
godz. 13.00 – występ kapeli góralskiej
godz. 14.00 – kapela Moniki Wałach
godz. 14.00 – wielkie próbowanie zbójnickiej kwaśnicy
godz. 15.00 – Tekla Klebetnica
godz. 16.00  -  „Sarpacka”
godz.  16.45 –  „Brynioki
godz. 17.30 – Zbyszek Wałach: Wałasi”
godz.18.00 –  „Torka” Kaza Nędzy Urbasia

Zapraszamy na Zbójnicki Szlak

joomla template 1.6
Loading...